Společné bydlení jako řešení nejen přelidněných čínských měst - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Společné bydlení jako řešení nejen přelidněných čínských měst

Společné bydlení jako řešení nejen přelidněných čínských měst

Organizace spojených národů předpokládá, že za deset let bude na naší planetě žít více než deset miliard lidí, z toho více než sedmdesát procent bude žít ve městech. K největšímu nárůstu městské populace by mělo dojít především v Africe a v Asii. Jednou ze zemí, kde se na tuto situaci již z hlediska architektury připravují, je Čína.

1 2
Zdroj obrázku: Pixabay.com

V rámci globálního vzestupu urbanizace a zároveň v rámci boje s nedostatkem dostupného bydlení ve velkých městech se v Číně stává stále oblíbenějším takzvané komunitní bydlení.

1 2 1
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Bydlet společně může vyřešit nedostatek nemovitostí

Bydlení s přáteli

Komunitní neboli sdílené bydlení není novinkou, podobný styl společných obytných prostor byl typický i pro starověkou Čínu. Dnes se tento styl bydlení vrací do takových velkoměst, jako je například Šanghaj či Peking. Komunitní bydlení je oblíbené především u mladé generace. Mladí lidé často chtějí se svými přáteli trávit velké množství času a právě společného bydlení je jedním z řešení. Originální projekt vznikl v čínském městě Guangzhou a jeho architektem je Mi Xiao. Ten z bývalé staré továrny na cukrovinky, která byla postavena v padesátých letech, vytvořil originální projekt komunitního života, který by byl pro mladé lidi zajímavý a cenově dostupný. Z architektonického hlediska se jedná o velmi zajímavou budovu, ve které můžete se svými přáteli žít i pracovat a zároveň být neustále ve styku také okolním prostorem prostřednictvím nejrůznějších teras a balkonů.  

1 3 1
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Bydlení může vypadat i velmi moderně

Bydlení s kolegy

Dalším architektem, který se fenoménu kolektivního bydlení ve velkých městech věnuje, je Wang Shuo, který navrhl Komunitní centrum mládeže v provincii Jilin. Toto centrum je místem, kde spolu mladí lidé žijí i pracují. Zajímavou součástí tohoto konceptu bydlení je i bludiště, které nabízí soukromí pro případné milostné příběhy. Velké množství sociálních interakcí mezi lidmi v budovách centra se odehrává také na schodištích, v prostorných chodbách a také na venkovním balkonovém prostoru, který je umístěn po celém obvodu budovy.