Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Útoky a přepadení na ulici jsou bohužel velmi časté. Pokud ale budete nosit lak na vlasy, je velká pravděpodobnost, že se ubráníte.
Ulice nejsou bezpečným místem, a to obzvláště v nočních hodinách a v případě, že jde žena sama bez doprovodu. Přepadení se dějí i za bílého dne, nicméně ve večerních a nočních hodinách je riziko výrazně vyšší, násilník je ve výhodě, protože je okolo méně lidí, kteří by ženě mohli pomoci. Pokud neovládáte bojová umění nebo za sebou nemáte kurz sebeobrany, doporučuji mít v kabelce připravený sprej, který v případě potřeby rychle vytáhnete a použijete. Skvělou alternativou ke klasickému pepřovému spreji je také lak na vlasy.
K čemu slouží lak na vlasy
Lak na vlasy je primárně používán na zafixování pracně vyrobeného účesu. Jak jsme ale na adbz informovali, tím jeho funkce zdaleka nekončí. Jemná vrstva ochrání tmavé oblečení před nečistotami a zvířecími chlupy, prodlouží ale i životnost deštníku a zamezí stále se rozvazujícím tkaničkám. Jak ale píše web Allure, obyčejný lak na vlasy lze, společně s jinými produkty, použít jako prostředek pro sebeobranu.
Není cílem násilníka zmrzačit a způsobit mu dlouhodobou, či snad trvalou zdravotní újmu. Jde o moment překvapení a jeho krátkodobou indispozici, která vám má umožnit útěk. Pokud se vám podaří zasáhnout oblast očí, útočník vás s 99% jistotou pustí. Můžete jej ale zasáhnout i samotným předmětem, případně použít tužku na oči či jakýkoli repelent, případně opalovací olej ve spreji. Násilník ale nemusí být vždy jen člověk. Podobně se můžete bránit i útokům agresivního psa, jak jsme na adbz radili.
Pepřový sprej vyrobíte i doma
Samozřejmě nejúčinnější je kupovaný pepřový sprej, který je pod velkým tlakem a má tak velký dosah, a to až 4 metry, který je v případě sebeobrany stěžejní, uvádí web SabreRed. Kvalitní pepřový sprej je možné si vyrobit i doma, a i když nebude tak intenzivní jako kupovaný, jistě se i jej vyplatí nosit v kabelce.
Výběr papriček je stěžejní
Pro výrobu spreje budete potřebovat chilli papričky, a to co možná nejpálivější. Pokud si nejste jistí, nakolik je která paprika pálivá, doporučuji porovnání se Scovilleho stupnicí. Jednou z nejpálivějších paprik na světě je druh Carolina Reaper. Pro výrobu spreje je nutné z paprik extrahovat kapsaicin. „Pálivé věci sice miluji, ale dál než přes Habanero jsem se nikdy neodvážil dostat. Pro práci s Carolina Reaper doporučuji dobře větranou místnost a ochranné prvky, jako jsou rukavice a brýle,“ doporučuje pěstitel chilli papriček pan Pavel J. z Aše.
Papričky nasekejte na co nejmenší kousky a zalijte acetonem tak, aby byly celé ponořené. Aceton lze nahradit i octem, alkoholem či obyčejnou vodou. Zakryjte potravinářskou fólií a nechte na chladném místě 1 den. Přeceďte přes filtrační papír nebo například perlan. Přidejte 2 lžíce dětského oleje, lžíci mletého černého pepře a asi 20 ml vody. Obsah přelijte do lahvičky s rozprašovačem.