Deset psích ras, které dosahují nejvyššího věku. Některá plemena se mohou dožít až 27 let

Průměrná délka života psů je 10–12 let. Avšak existují také plemena, jejichž zástupce lze nazvat skutečně dlouhověkými.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Obecně existuje zajetý přepočet, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Jedná se ovšem o omyl, a podle více badatelů tato stále zažitá rovnice vůbec neplatí. Výpočet lidského věku vašeho psího kamaráda je mnohem složitější záležitost s více proměnnými. Pes totiž stárne na začátku rychleji než člověk, s přibývajícím věkem tento proces ale zpomaluje. Výsledky ovšem záleží také na velikosti plemene, váze a dalších okolnostech.

Jorkšírský teriér

Přední místa v první desítce dlouhověkosti zaujímají zástupci jorkšírů. Průměrná délka života takového psa je 17–20 let a tito psi mají po celém světě miliony fanoušků. Malý a roztomilý pes se mnohým líbí díky vzhledu a také pro svou přátelskou povahu. Kromě toho stojí za zmínku, že zatím nejstarší zástupce této rasy opustil tento svět v roce 2016. Bylo mu neuvěřitelných 25 let, což je skutečný rekord i v rámci tohoto plemene.

Čivava

Dalším dlouhověkým a také oblíbeným plemenem je čivava. Průměrná délka života těchto prcků je 15–20 let. Jde o jedno z nejmenších psích plemen (tzv. kabelkoví psi), mají veselou povahu, jsou přátelské a loajální. Zatím nejstarší představitelka tohoto druhu zemřela v roce 2014 a bylo jí téměř 21 let. Opravdu zasloužilá psí stařenka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomeraniani

Krásně chundelaté a nadýchané pomeraniany miluje velká spousta psích fanoušků. Zástupci tohoto plemene jsou bráni jako velmi rodinní psi. Špicové jsou totiž obecně velmi přátelští k dětem a s mladšími členy rodiny rádi tráví hodně času. Průměrná délka jejich života je 13–16 let a i mezi zástupci tohoto druhu se najdou šampioni. Jeden už žije více než 21 let.

Toy pudlové

Zasloužené čestné místo v desítce získávají také zástupci roztomilých a velmi krásných toy pudlů. A to konkrétně s průměrnou délkou života 14–16 let. Toy pudly lze klasifikovat jako miniaturní plemeno a vyznačují se hlavně bystrým důvtipem. Jsou celkově inteligentní, vstřícní svým charakterem a velmi oddaní. Příhodná je také jejich snadná cvičitelnost, což k nim láká velkou spoustu lidí. Nejstarší z nich žil na tomto světě téměř 21 let.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jezevčíci

Možná to někoho překvapí, ale i jezevčíci patří mezi dlouhověká plemena. Konkrétně se dožívají průměrně 14–17 let a nejstarší jezevčík světa zemřel ve věku téměř 22 let. Povaha právě těchto mazlíčků se liší od zbytku, protože jsou bráni za lovecké plemeno. Jde o velmi odvážné a statečné psy, kteří svého majitele vždy ochrání, když bude v nebezpečí.

Lhasa Apso

Tito malí a roztomilí psi přitahují mnohé majitele svým neobvyklým vzhledem a také poddajnou povahou. Kdysi se jednalo o druh šlechtěný naprosto speciálně pro buddhistické mnichy. Průměrná délka těchto skutečných chlupáčů je 12–15 let.

Maltézský psík

Neboli také „maltézáček“ je obecně považován za jedno z nejstarších psích plemen vůbec. Tito roztomilí mazlíci se vyznačují velkou hravostí a veselou povahou. Jejich průměrný věk dožití je 12–15 roků.

Mops

Mopsla neboli častěji mopslíka lze k dlouhověkým psům také zařadit. Průměrně se totiž tato rasa dožívá 12–15 let a její zástupci jsou velmi populární po celém světě. Věkový rekordman tohoto plemene uhynul v roce 2017 ve věku nedožitých 19 let.

iZdroj fotografie: Pxhere

Knírači

Malé knírače by tu možná nikdo nečekal, tito energičtí psíci se však dožívají průměrně 12–15 let. Jsou to věrní a poslušní psi, které je velmi snadné vycvičit.

Bíglové

Zcela právem lze do seznamu deseti nejdéle žijících plemen zařadit i bígla. Tito psi vycházejí velmi dobře s dětmi, mají poslušný, oddaný a dobromyslný charakter. Průměrný věk tohoto plemene je pak 13–15 let. Nejstarší bígl světa zemřel roku 2003 v neuvěřitelných 27 letech.

Které plemeno psa máte doma?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články