Splachujete zbytky jídel do záchodu? Pádný důvod, proč už to nikdy neuděláte
Splachujete-li zbytky jídla do toalety, ihned s tím přestaňte. A to i v případě, že to děláte jen občas. Každé vyhození jídla do toalety vám totiž může zadělat na pořádné problémy.

Obsah článku
Znáte ten pocit, když na toaletě spláchnete, ale voda (a zároveň i obsah mísy) neodtéká, ale pomalu začíná stoupat vzhůru? Váš mentální stav se v té chvíli nachází někde mezi panickým záchvatem a infarktem. Pravděpodobně dokážete myslet jen na to, jak odtok znovu zprůchodnit. Naštěstí pro to existuje spousta tipů a triků. Ovšem možná by stálo za to zamyslet se nad příčinou ucpané toalety. Nemohou to být zbytky jídla? Instalatéři předkládají pádný důvod, proč byste je neměli nikdy splachovat.
Ve splachování zbytků do dřezu a toalety je rozdíl
Pravděpodobně jste se již někdy setkali s tzv. drtičem odpadu pro kuchyňské dřezy. Využití tohoto pomocníka je nicméně mnohem častější v zahraničí než v našich končinách. V České republice řeší lidé otázku „Co se zbytky jídla?“ spíše jeho spláchnutím do toalety. Nevědomě si tak zadělávají na pořádný průšvih, který často nejde odstranit pouhým využitím běžného zvonu na toaletu.

Nyní možná přemýšlíte nad tím, jaký je rozdíl mezi splachováním zbytků jídla do kuchyňského dřezu a do toalety. Když to vezmete logicky, oba ústí do stejné kanalizace, tedy v tomto ohledu je lhostejné, kam jídlo vyhodíte. Ovšem pravděpodobně si nejste vědomi několika důležitých aspektů. Jedná se o množství a sílu proudící vody, a také o průměr samotných odtokových trubek. Ten je totiž v obou případech shodný – do toalety tedy již jen s ohledem na tento fakt nespláchnete velké kusy jídla.
Síla proudu vody v toaletě není dostatečná
Tedy v případě, že odtoky ústí do stejné kanalizace a rovněž mají přibližně stejný průměr, bude hlavní rozdíl v síle a množství proudící vody. Zatímco v kuchyňském dřezu odtéká voda kolmo dolů, čímž vytváří vyšší tlak na případné usazeniny, v toaletě tomu tak není. V současné situaci máte možnost spláchnout buď 6 či 8 litry vody – toto množství ovšem nemá dostatek síly na to, aby trubkami posunulo větší či těžší předmět, jako je například jídlo.

Voda odnese zbytky potravin maximálně dva metry do odtokové větve, než se zachytí a začnou vytvářet „špunt“. Potraviny, které toaletu ucpávají nejsnáze, jsou tuky, kůže, kosti, dále brambory, bramborová kaše a jiná na škrob bohatá jídla. A hned po zbytcích jídel jsou v závěsu vlhčené ubrousky. První pomoc při ucpaném záchodu je pokus o propláchnutí horkou vodou, kterou budete lít asi z výšky vašeho pasu. Když to nepomůže, zkuste dostupnou čisticí chemii či instalatéra.
Jaké jsou příčiny ucpané toalety ve vaší domácnosti?
Zdroj: Thekitchn
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h