Přirozená cesta, jak se zbavit slimáků: Na záhony stačí rozložit listy kapradí
Slimáci představují pro zahradníky opravdovou katastrofu. Stačí jeden déšť a je jich plná zahrada. Zbavte se jich přírodní cestou s využitím kapradiny.
Obsah
Boj se slimáky se někdy zdá být nekonečný. Každý, byť jen slabý, déšť přiláká tyto nevzhledné plže do zahrad, kde mají volné pole působnosti a velmi rádi toho využívají. Jejich pustošení poznáte podle cestičky ze slizu, kterou za sebou zanechávají, a hlavně podle vykousaných nepravidelných děr v listech rostlin. Ve svém hodování přitom nedělají rozdíly, pochutnají si na ovoci, zelenině, ale také na okrasných rostlinách. Je ovšem jeden velmi jednoduchý způsob, jak jim v jejich konání zabránit.
Kapradina odláká slimáky i mšice
Přestože existuje vícero volně prodejných prostředků pro boj se slimáky, není úplně vhodné je používat na užitkové zahradě. Chemické látky uvolňující se do půdy a potažmo do rostoucího ovoce a zeleniny jistě konzumovat nechcete. Je proto vhodné zvolit přírodní způsob, jak se se slimáky popasovat. Jako velmi účinná se jeví kapraď samec (Dryopteris filix-mas). Tato velmi hojně se vyskytující kapradina roste převážně v lesích, na sutích a stinných stanovištích, která zajišťují dostatek vlhkosti.
Kapraď samec je také často sázen i účelově například do parků, na hřbitovy, ale i v zahradách. Právě v zahradě je to více než dobrá volba. Kapraď je jedovatý, a to jak pro člověka, tak i pro slimáky. Položte listy kapradě mezi záhony. Slimáci jsou velmi citliví na pachy a konkrétně kapraď samec je zaručené odláká. Z kapradin si můžete připravit i velmi účinný nálev, který obohatí půdu o cenné živiny a posílí rostliny. Stejně jako kapradina se k tomuto účelu velmi dobře hodí i kopřiva či přeslička, zároveň je to prevence proti mšicím.
Prevence je v boji se slimáky nutná
Slimáci jsou pro zahradníky opravdovým neštěstím. Mladé rostliny a sazenice mohou zkonzumovat celé během jediné noci, jejich devastování silných rostlin ale rozhodně není zanedbatelné. Můžete je sbírat ručně, nebo připravit pivní pasti. Vůně piva je pro ně více než lákavá a v nádobě s pivem se následně utopí. Někteří přistupují k velmi razantnímu řešení, kdy slimáky stříhají a nechávají je jako potravu pro ptáky. Většina způsobů je ale rozhodně humánnější.
Slimáci se vyhýbají místům, kde rostou aromatické byliny a plodiny. Rozhodně si nepochutnají na česneku či cibuli. Mezi ostatní plodiny, či do jejich těsné blízkosti, můžete zasadit bylinky typu máta, šalvěj, rozmarýn, majoránka, případně bazalka. Jako velmi účinné řešení může být i využití vaječných skořápek. Přes jejich drť se slimáci nedostanou a vaše okrasná i užitková zahrada bude před nájezdem slimáků chráněna.
Kapradina je jedovatá pro slimáky i lidi
V dřívějších dobách se výluh z kapradě samce využívat v lékařství, a to převážně proti tasemnici. V silné koncentraci ale působí jedovatě i pro lidi a docházelo tak k otravě. Následkem otravy bývala trvalá slepota a kapradina se proto pro lékařské účely přestala používat.