Skořice jako zázračný léčivy elixír pro vaše rostliny | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Namíchejte si zázračný elixír pro vaše rostliny. Za 16 Kč je zbavíte nemocí a porostou jako divé

Namíchejte si zázračný elixír pro vaše rostliny. Za 16 Kč je zbavíte nemocí a porostou jako divé

Skořice je osvědčeným hnojivem a pomocníkem pro vaše rostlinky. Vyplatí se ji přidat do zálivky nebo používat jako růstový stimulant.

skorice vyziva kytky
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Skořice je mnohem víc než jen aromatické koření, které je tak oblíbené a rozšířené, že jej každý pozná hned na první přivonění. Skořice má mnoho blahodárných účinků, které využijete nejen vy, ale i vaše rostlinky doma i na zahradě. Je levná, máte ji téměř vždy po ruce a funguje na spoustu problémů. Díky ní vaše rostlinky snáze zakoření, lépe porostou, vyhnou se jim škůdci a choroby, a ještě to bude kolem rostlinek krásně vonět.

Skořice pro lepší zakořenění

Pokud množíte rostlinky řízkováním, rozhodně skořici nesmíte vynechat. Stačí do ní stonek na chvíli namočit a kořínky porostou jako divé. Tento postup není třeba opakovat, skořice působí jako skvělý stimulant pro zakořenění. Nejlepší je, když na papírový ubrousek nasypete lžíci skořice. Ubrousek přeložíte a lehce jim potřepete tak, aby se koření po ubrousku rovnoměrně rozložilo. Konec připraveného řezu navlhčíte a následně zabalíte do připraveného ubrousku. Takto obalené řízky zasadíte do připraveného květináče s půdou a dále opečováváte, jak jste zvyklí.

Skořice s medem

Pokud se vám nechtějí mladé rostlinky obalovat ubrouskem, můžete ubrousek vyměnit za med. Zkušení pěstitelé radí, že nejdřív je třeba namočit řízek do medu, potom do skořice. Do skleněné nádoby si připravíte výsevní substrát, přidáte trochu vody, zasadíte připravený řízek a nádobu vložíte do sáčku. Do 10 až 15 dní vám rostlinka zakoření.

Náhrada postřiku proti plísním

Hmyz ani plísně nemají skořici vůbec v lásce. Pokud se stane, že vaši rostlinku napadnou mravenci nebo housenky, stačí posypat zeminu kolem rostlinky v místě, kde ji škůdci obtěžují. Funguje to bez rozdílu na pokojové i venkovní rostliny. Skořice pomáhá i proti plísním, v tomto případě se jich rychle zbavíte tak, že koření opět nasypete na zem nebo na samotnou rostlinku.

sazenicky v kelimku
Zdroj fotografie: Piqsels

Skořice mimo jiné léčí i choroby rostlin. Pokud chcete nakaženou rostlinu uzdravit, přisypte skořici do běžného hnojiva, které používáte, nebo trochu skořice zaryjte přímo do půdy. Použít ji můžete i k hojení ran po každoročním řezu při roubování zahradních stromů a růží. Pokud roub posypete práškem ze skořice, zabráníte možnému vzniku infekce a urychlíte proces hojení.

Skořicový postřik proti houbám

Pokud bojujete s půdními houbovými chorobami, můžete půdu před výsadbou zavlažit skořicovou vodou. Do horké vody přidejte dvě polévkové lžíce skořice, zamíchejte a nechte přes noc roztok odstát. Následně směs přefiltrujte přes plátýnko a nalijte do rozprašovače. Tuto směs použijte bezprostředně před výsadbou sazenic.

Jak skořici nejčastěji používáte vy?

Inspirace pro množení muškátů řízkováním

Zdroj: Bhg