Zkušení zahradníci nedají dopustit na kyselinu citronovou
adbz.cz » Hobby » Kyselina citronová je na zahradě užitečným pomocníkem: Chrání rostliny před nemocemi a zlepšuje kvalitu půdy

Kyselina citronová je na zahradě užitečným pomocníkem: Chrání rostliny před nemocemi a zlepšuje kvalitu půdy

Nejen v domácnosti, ale i na zahradě oceníte vynikající vlastnosti kyseliny citronové. Usnadní vám spoustu práce a rostliny se díky ní budou mít mnohem lépe.

zálivka rostlin
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina citronová je oblíbeným pomocníkem zejména v kuchyni. Skvěle vám poslouží při výrobě lahodných pokrmů nebo čištění opravdu odolných nečistot. Její mimořádné účinky však lze využít také na zahradě. S její pomocí ochráníte rostliny před nemocemi a snadno vylepšíte i kvalitu půdy. Usnadněte si práci na zahradě a také vyzkoušejte tento geniální trik.

Uleví rostlinám v horkých dnech

Jednou z výhod, které tato směs pěstovaným rostlinám přináší, je pomoc lépe se vypořádat s dlouhými a horkými letními dny. Příliš vysoké teploty a ostré sluneční paprsky mohou na vaší zahradě napáchat nemalé škody. Díky kyselině citronové však plodinám snadno poskytnete kvalitní ochranu. Stačí trochu prášku naředit vodou a brzy ráno tento roztok aplikovat na rostliny.

Neublíží ani náhlá změna počasí

Letní počasí umí být opravdu nevyzpytatelné. Ať už dochází ke vzniku bouřek z důvodu velkých veder, nebo se zničehonic přižene studená fronta, mnoho druhů rostlin tím může vážně utrpět. Kromě teplotního šoku, kterému jsou vystaveny, dochází také k oslabení imunitního systému a většímu riziku nákazy a rozvoje nemocí, jež je těžké v takových podmínkách zvrátit. I s tímto vám však kyselina citronová dokáže pomoci.

Obohacení půdy v záhonu

Aby vám rostliny v průběhu celého vegetačního období prospívaly a dobře rostly, potřebují kromě základních životních potřeb doplňovat také nezbytné množství živin. Díky kyselině citronové zlepšíte kvalitu půdy, a zároveň podpoříte snazší vstřebávání živin. Skrz kořeny si rostliny mnohem jednodušeji vezmou vše, co ke svému vývoji momentálně potřebují.

Kyselina citronová a citron
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit nálev z kyseliny citronové

Pokud chcete své rostliny a záhony touto směsí vyživit, připravte si tento extra výživný nálev. K jeho výrobě budete potřebovat jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové, kterou přidáte do desetilitrového kyblíku naplněného vodou. Obsah kyblíku důkladně promíchejte, aby se obě složky spojily a kyselina citronová se zcela rozpustila, a aplikujte ho na rostliny v zahradě.

Velikost zálivky určete podle velikosti jednotlivých druhů rostlin. Těm menším bude stačit nalít dva hrnky připraveného roztoku ke kořenům, pro ty větší si připravte až čtyři hrnky. Díky tomuto ošetření budou ve skvělé formě a mnohem odolnější vůči vzniku nemocí, plísní, houbových chorob i různých stresových faktorů, které by je jinak mohly zahubit.