Varnou desku vyčistíte snadno a bez poškrábání | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Sklokeramická deska a připáleniny: Aby vám čištění zabralo 30 sekund a nedošlo k poničení, potřebujete tu správnou ingredienci

Sklokeramická deska a připáleniny: Aby vám čištění zabralo 30 sekund a nedošlo k poničení, potřebujete tu správnou ingredienci

Po každém vaření by se měly skleněné sporáky alespoň lehce očistit, aby pak nevznikly skvrny, na kterých necháte ruce. Skvělého a levného pomocníka máte určitě doma.

varna deska sklo spina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Málokterý kuchyňský spotřebič dodá domácnosti noblesní eleganci a moderní šmrnc jako skleněná varná deska. Elektrické nebo indukční sporáky se i proto stávají stále oblíbenějšími. Jejich dokonalý styl a vzhled však vezme hodně za své, když se na nich objeví mastné fleky či připálené zbytky od vaření. Viditelné skvrny na nich zanechá prakticky cokoli, takže je nutné je často čistit a leštit.

Použijte pomocníka, kterého máte doma

Pokud jste se rozhodli, že už nebudete vařit na plynu, pravděpodobně jste si pořídili elektrickou nebo indukční sklokeramickou varnou desku. Přestože jsou na ní často vidět nejrůznější skvrny, její čištění je vzhledem k rovnému povrchu bez jakýchkoli záhybů snadné. Existuje spousta čisticích prostředků určených přímo na úklid těchto varných desek, které lze koupit v obchodech.

Proč však utrácet za ne zrovna nejlevnější speciální prostředky, když poklad, který sklokeramickou varnou desku skvěle vyčistí, jistě máte doma po ruce. Navíc na rozdíl od přípravků z obchodů stojí zlomek jejich ceny. Desku vyčistí šetrně, aniž by vznikly škrábance. Umí také bezchybně a jednoduše vyčistit třeba i smaltované sporáky.

Zabere, i když deska vypadá jako po boji

Pokud se chystáte na to, že využijete zajímavý tip na levné a účinné čištění sklokeramické varné desky, budete potřebovat pouze jedlou sodu. Pak už vám stačí jen hadříky a jemná houbička. Nic už nebrání tomu, abyste se pustili do likvidace mastnoty od vaření a připálených zbytků jídla. Budete překvapení, jak to půjde snadno. Sklokeramická varná deska bude zářit.

varna deska sklo cisteni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda, která se najde v každé domácnosti, je při úklidu velmi populárním pomocníkem. Je totiž velice účinná. Zabere dokonce i ve chvíli, kdy sklokeramická varná deska bude po uvaření oběda vypadat, jako by se po ní přehnalo tornádo. Pomůže ji vyčistit šetrně, aniž by se poškrábala. Což je zřejmě největší úskalí elegantních skleněných desek. Stačí se držet následujícího postupu.

  1. Než začnete, ujistěte se, že je sklokeramická varná zcela vychladlá.
  2. Připravte si zhruba 1 hrnek jedné sody, suchý a vlhký hadřík nebo houbičku.
  3. Posypte celý povrch varné desky jedlou sodou.
  4. Suchým hadříkem nebo houbičkou sodu rozetřete po desce.
  5. Navlhčete hadřík nebo houbičku a všechny skvrny vydrhněte.
  6. Pokud skvrny jdou ztuha, znovu houbičku nebo hadřík namočte a postup opakujte.
  7. Očistěte druhým vlhkým hadříkem desku od zbytků sody.
  8. Nakonec skleněnou varnou desku vyleštěte suchým hadříkem.