Kdo bydlí v domě, riskuje pokutu až 5 milionů korun. Týká se to i vás?
adbz.cz » Hobby » Kdo bydlí v domě, riskuje pokutu až 5 milionů korun. Přestupku se denně nevědomky dopouští spousta Čechů

Kdo bydlí v domě, riskuje pokutu až 5 milionů korun. Přestupku se denně nevědomky dopouští spousta Čechů

Pokud se dopouštíte tohoto nevinného přestupku, raději co nejrychleji přestaňte. Policie vám za něj může bez varování udělit obrovské pokuty.

kamera dum verejnost
Zdroj fotografie: Česká televize

Pokud bydlíte v domě, měli byste se vždy ujistit, zda svými činnostmi neporušujete zákon, a neriskujete tak vysokou pokutu. Existuje totiž mnoho kliček v zákoně, které vám dle webu iDnes například zakazují instalovat kamery zasahující do soukromí ostatních. V případě, že byste takovou skutečnost ignorovali a poškozená osoba si následně stěžovala, budete muset zaplatit nemalé sankce. Pokuty se mohou vyšplhat klidně až do 5 000 000 Kč. 

Kamera by neměla zasahovat do soukromí 

Tato nemalá pokuta hrozí zejména člověku, který rozhodl o instalaci kamery, a záhy tak také udělal. Co se týče dalších sankcí, ty jsou poté udělovány v závislosti na konkrétním prohřešku podnájemníka či vlastníka domu – ve většině případů se však jedná o desítky tisíc korun. Policie přitom musí nejčastěji řešit to, že zařízení snímá obydlí ostatních sousedů, a zasahuje tak do jejich soukromí (ať už se jedná o vchodové dveře nebo okna). 

Ozvat se mohou i lidé, kteří tyto sousedy navštěvují a všimnou si, že byli zachyceni na kameru. Tato skutečnost představuje pro majitele zařízení hrozbu zejména v případě, pokud se v okolí nenachází tabulka s upozorněním, že je prostor sledován. Tehdy může dle serveru Metro dojít k tomu, že příslušný úřad ve vaší obci začne zkoumat, co ve skutečnosti na své kamery natáčíte a zda je to v souladu se zákony České republiky. 

závěsy na okně
Zdroj fotografie: Pixabay
Kamera by nikdy neměla vidět dovnitř do domu.

Pozor na jednotlivá pravidla 

Pokud do svého domu chcete nainstalovat kameru, měli byste dbát na několik důležitých zásad. Zařízení sice může snímat vchodové dveře ostatních, ale nikdy by nemělo vidět přímo do bytu (snažte se ho podle toho také nastavit). Rovněž je nezbytné, aby o sledování byli informováni ti, kteří v dané nemovitosti bydlí, a záznam byl zachován maximálně 14 dnů. Zapomínat byste neměli samozřejmě ani na tabulku s varováním.