Stát v roce 2024 rozdá velké peníze na opravu bytů. Kdo bude mít na štědrou odměnu nárok?

Čelíme bytové krizi navzdory půl milionu prázdných bytů? Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí překvapivé odpovědi a řešení, včetně investice 8 miliard korun na rekonstrukci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česká republika čelí problému 860 tisíc dlouhodobě neobydlených bytů. Plány Ministerstva pro místní rozvoj zahrnují investici přes 8 miliard Kč na jejich rekonstrukci a přípravu zákona o podpoře v bydlení, který má motivovat majitele k pronájmu.

8 miliard Kč na rekonstrukci prázdných bytů

V České republice se podle posledního sčítání domů a bytů z roku 2021 nachází celkem 860 tisíc neobydlených bytů. Podle expertního odhadu Ministerstva pro místní rozvoj je skutečně dlouhodobě neobydlených asi 577 tisíc bytů, z nichž se 200 tisíc nachází v bytových domech. A právě tyto byty by se měly vrátit zpátky na trh.

Od roku 2011 se počet dlouhodobě neobydlených bytů v ČR zvýšil o 40 %. Důvodem, proč tolik bytů zeje prázdnotou, je hlavně špatný technický stav těchto nemovitostí. MMR plánuje využít přes 8 miliard korun z evropských zdrojů na rekonstrukci těchto obydlí.

Dvě české bankovky
iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko plánuje investovat 8 miliard korun do rekonstrukce a pronájmu 860 tisíc neobydlených bytů.

Podpora v bydlení vrátí na trh dva tisíce bytů ročně

Další ze způsobů, jak vrátit prázdné byty na trh, je navrhovaný zákon o podpoře v bydlení. Ten by měl začít platit v červenci 2025 a měl by motivovat majitele pronajímat své bytové jednotky. Podle portálu SeznamZprávy by měl snížit majitelům riziko spojené s pronájmem nemovitostí. Systém už funguje například na Ostravsku, v Plzni nebo v Brně a každý rok by měl na trh dostat až dva tisíce bytů.

Neobydlený byt neznamená prázdný byt

Podle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj je neobydlený byt ten, ve kterém není nikdo přihlášen k trvalému pobytu, jak objasňuje server iDnes. Neobydlené byty jsou tedy z velké části používány jako kanceláře, služební byty nebo slouží ke krátkodobým pronájmům.

21 % dlouhodobě neobydlených bytů se nachází v bytových domech postavených či rekonstruovaných po roce 2001. Jedná se hlavně o investiční byty, které se používají ke krátkodobému ubytování. Lepší přehled o využívání těchto nemovitostí přinese novela zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách cestovního ruchu. Majitelé, kteří pronajímají své nemovitosti přes digitální platformy, budou muset od roku 2026 registrovat své ubytovací jednotky i hosty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články