Rýmovník by neměl přes zimu chybět v žádné místnosti. Ucpaný nos, nachlazení ani chřipka nebudou mít šanci

Rýmovník je velmi užitečná rostlina, která si našla místo v domácnosti u mnohých z nás. Krom skvělé vůně však přináší také řadu zdravotních přínosů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blahodárné účinky rýmovníku vyvolávají čím dál více otázek mnoha přírodopisných odborníků. Krom toho, že skvěle čistí ovzduší v naší domácnosti, pomáhá také při nachlazení, chřipce nebo dokonce dokáže vyléčit ekzém. Přínosů, kterými disponuje, je však o mnoho více, a proto by měl každý správný domácí kutil či kutilka vědět, co je vlastně tato rostlina zač. 

Seznamte se s rýmovníkem

Rýmovník, přezdívaný také jako molice, kubánské oregano nebo řecký eukalypt je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých, kterou mnozí označují jako nenáročnou pokojovou rostlinu. Vyznačuje se malými dužnatými listy, které na sobě nesou chloupky a aromatickou vůní připomínající meduňku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rýmovník nepotřebuje ke svému zdravému růstu žádné specifické místo. Jediné, co by ho mohlo ohrozit je průvan z okna, a proto je lepší nechat ho nad radiátorem, či u okna, které běžně necháváte zavřené. Tato rostlina také zaujme vaší pozornost tím, že nepotřebuje pravidelně zalévat a na rozdíl od ostatních domácích trvalek skvěle snáší sucho.

Zdravotní přínosy rýmovníku

Jak už vyplývá z názvu této rostliny, rýmovník je skvělým pomocník během nachlazení. Pomůže vám však také ulehčit od bolestí, které přináší chřipka nebo jakýkoliv druh ekzému. Své antibakteriální a antimykotické účinky si získal díky obsaženým látkám thymol, carvacrol a caphor, jejichž přívětivé působení na lidský organizmus prokázala nejedna studie. Mezi problémy, se kterými dokáže rýmovník pomoci patří: 

  • Nachlazení: Pokud máte plný nos a cítíte se být nachlazení, na nic nečekejte a utrhněte si několik listů z rýmovníku. Můžete z nich buď připravit čaj, rozdrtit je a chvíli inhalovat jejich aroma nebo je jednoduše sníst. Možná budete překvapeni, jak moc tato nenápadná rostlinka zafunguje. 
  • Špatné klouby: Rýmovník se chlubí značným obsahem omega-6 mastných kyselin, které pomáhají zejména při léčbě artritidy. Můžete tak zkusit z malých lístků připravit různé masti a pravidelně jimi vaše namožené klouby masírovat. 
  • Podrážděná kůže: Rýmovník dokáže díky svým antimykotickým účinkům bojovat proti deramtitidě, lupénce a především mykóze. Šťáva z květů však také dokáže zklidnit podrážděnou kůži a zahojit drobné rány. 
  • Horečka: I v případě, že bojujete s horečkou vás rýmovník nenechá na holičkách. Obsahuje totiž cholin, což je látka, která stimuluje žlázy produkující pot. Pro posílení vaší imunity během onemocnění tak postačí pravidelné žvýkání jeho listů. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Rýmovník krom výše zmíných přínosů podporuje také trávení a napomáhá funkci žaludku. Někteří odborníci dokonce poukazují na to, že díky jeho přítomnosti dokážete odbourat veškerý stres a psychické potíže. Navíc se tato rostlina chválí také svými močopudnými vlastnostmi, které pomáhají odplavovat přebytečnou sůl a škodlivé toxiny z těla. Pokud tedy ještě stále doma rýmovník nemáte, je nejvyšší čas, abyste to napravili.

Pěstujete doma rýmovník? 

Zdroj: Ifarmacie, Rehabilitace

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články