Připravte staré sáňky znovu do akce. Podrobný návod je zde
adbz.cz » Hobby » Jak se zbavit rzi na dřevěných sáňkách: Hlavní zbraní je osvědčené duo jedlé sody a octa

Jak se zbavit rzi na dřevěných sáňkách: Hlavní zbraní je osvědčené duo jedlé sody a octa

Dejte dřevěným saním druhou šanci. Všechny potřebné pomůcky k jejich renovaci najdete ve své domácnosti a za chvíli máte hotovo.

sanky v zime
Zdroj fotografie: Zelenymuzik/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

V některých rodinách jsou dřevěné sáňky pokladem, který se předává z generace na generaci a umožňuje dětem užít si kouzla zimy plnými doušky. Aby vám však mohly sloužit co nejdéle, musíte o ně náležitě pečovat. Jedním z nejčastějších problémů, který zhoršuje jejich jízdní vlastnosti je rez. Naštěstí podle informací na webu iReceptář existují velmi jednoduché způsoby, jak se rzí snadno a rychle zatočit.

Jak pečovat o sáňky

I přes velké množství platových sání a bobů jsou dřevěné a kovové sáňky mnohem odolnější klasikou, která může v rodině sloužit po mnoho let. Nesmíte však podceňovat jejich údržbu. Vystavování kovových částí velké vlhkosti nebo solným posypům totiž vede k jejich rezivění, což zhoršuje jejich jízdní vlastnosti. Proto je vhodné sáně po každém použití ideálně otřít vlhkým hadříkem a nechat důkladně vysušit.

Jak se zbavit rzi

Nemusíte nutně kupovat speciální čisticí prostředky ani pomůcky, abyste si s vrstvou rzi poradili. Velmi dobře vám totiž poslouží i suroviny z vaší domácnosti. O zázraku v podobě jedlé sody a octa jsme psali už dříve v příspěvku na adbz. Jejich účinky jsou opravdu vynikající, což potvrzuje i naše čtenářka Alena P. z Brna: „Jedlou sodou a octem čistím i zahradnické nářadí od rzi a dalších nečistot. Díky tomu je mohu používat několik let a ještě dlouho vydrží.“

dívka na saních
Zdroj fotografie: Freepik
Dřevěné sáňky budou opět jako nové. Se rzí si poradí jedlá soda a ocet.

Jak postupovat při čištění sáněk

Sáňky omývejte ve chvíli, kdy jsou úplně suché. Nejprve namočte hadřík do octa a přiložte na rezavějící místa. Tam jej nechte působit alespoň 2–3 hodiny a nakonec omyjte čistou vodou nebo otřete vlhkým hadříkem. Pomocí suchého hadříku všechna vlhká místa vytřete dosucha a nechte ještě na teplém a dobře větraném místě zcela vyschnout. Pokud jezdíme městem, vždy ližiny napřed opláchneme vodou. Po procházce přírodou necháme jen vyschnout.

Skvěle vám poslouží také směs z jedlé sody. Tento prášek stačí smíchat s vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta, kterou nanesete na rez. Následně necháte opět 2–3 hodiny působit. Po této době rez důkladně vydrhněte a stejně jako v předchozím případě materiál vysušte hadříkem. Dřevěné sáňky lze podle informací na webu StavbaTZB-info velmi jednoduše zcela zrenovovat a používat i jako vánoční dekoraci.