Nekupujte předražený prací prášek plný chemie a toxinů. Jednoduše si ho vyrobte doma za 8 minut, voní a čistí dokonale
Domácí prací prášek můžete vyrobit docela snadno a ani k tomu není zapotřebí tolik věcí. Jen tomu musíte opravdu chtít věnovat trochu času a energie, výsledek však stojí za to.
Obsah
Přechod na domácí prací prášek má samé výhody, jelikož kupované prací prostředky jsou plné chemikálií, umělých barviv a vonných látek. Většina takových produktů zanechává na oděvu chemické zbytky, a ty často vedou k podráždění kůže a vzniku ekzémů. Pokud přejdete na domácí prací prášek, dostanete jistotu, že neobsahuje barviva a agresivní toxické chemikálie.
Jaké jsou tedy ingredience a postup přípravy?
Budete potřebovat:
- mycí sodu,
- jedlou sodu,
- borax,
- tuhé mýdlo,
- litrovou zavařovací nádobu,
- naběračku na prací prášek.
Následná příprava už nemůže být jednodušší. Nejprve si nastrouhejte tuhé mýdlo pomocí struhadla na sýr. Snažte se být skutečně precizní a hotový výsledek dejte do zavařovací nádoby. Přidejte dva šálky jedlé sody, dva šálky mycí sody, dva šálky boraxu a všechno dohromady pořádně smíchejte. Pokud používáte esenciální oleje, přidejte 2–30 kapek dle vlastního uvážení. Na nádobu umístěte víko a ještě jednou vše pořádně promíchejte, tentokrát protřepáním.
Pokud vlastníte kuchyňského robota, můžete všechny ingredience vložit do něj a rozmixovat je v něm. V zavařovací nádobě následně tento prášek uchovávejte, nesmí se k němu dostat vzduch. Na jednu dávku prádla poté používejte dvě až tři naběračky v závislosti na tom, jak moc špinavé prádlo je a kolik ho perete. Pokud máte vysoce účinnou pračku, bude vám stačit jedna lžíce.
Na co byste se možná chtěli zeptat
Jak takové mýdlo vlastně voní?
Vše závisí na tom, jaké ingredience se rozhodnete zvolit pro základ. V momentě, kdy použijete levandulové mýdlo a přidáte například rozmarýnový esenciální olej, dostanete směsici těchto dvou vůní. Fantazii se meze nekladou, a proto se nebojte experimentovat třeba s menším množstvím surovin.
Prací prášek mi ztvrdl, co teď?
Domácí prací prášek nikdy nesmíte vystavit vlhkosti, nejlepší pro něj je, když je pevně uzavřen ve vzduchotěsné nádobě. V opačném případě dojde k jeho ztvrdnutí, přičemž není dobrým nápadem ho použít. Nemusel by se plně rozpustit a na oblečení by vám zůstávaly skvrny. Raději ho tedy vyhoďte a zkuste to ještě jednou.
Je skutečně nutné do prášku přidat esenciální olej?
Samozřejmě že není, vše závisí jen na vašich preferencích. Jde spíše o ten pocit, když otevřete nádobu s vlastním výrobkem a máte možnost cítit svou oblíbenou vůni. Pokud si na to ovšem nepotrpíte, nemáte žádný důvod tam oleje přidávat. Každopádně v případě daru je rozhodně efektivnější, když po otevření bude vonět.
Přetrvá jeho vůně i po vyprání?
Bohužel ne, to ovšem neznamená, že by prádlo mělo nějak zapáchat. Naopak bude čisté a svěží, což mohou ocenit alergici a lidé, které z těžkých vůní bolí hlava. Navíc tak sami víte, z čeho všeho jste prášek tvořili. Kolik chemikálií se asi může přidávat do kupovaných prášků, když vůně vydrží i po vyprání?
Vyzkoušíte si taky výrobu vlastního domácího prášku?