Stříbrným „rybkám“, vědecky známým jako Lepisma saccharina, se daří nejlépe ve vlhkém prostředí. Jejich přítomnost v domácnostech je tak bez nadsázky opravdu výmluvným znamením nadměrné vlhkosti, která zde panuje, jak potvrzuje i web HealthLine.
Jak vám rybenky škodí
Rybenky, které se obvykle vyskytují v koupelnách, kuchyních, sklepích a dalších vlhkých prostorách, vyhledávají materiály bohaté na škrob, včetně knižních vazeb, tapet a dokonce i oblečení. Jejich jídelníček však může být překvapivě rozmanitý a zahrnuje i vlasy, nehty, šupinky kůže, mouku, oblečení, lepidla a sladkosti. Může se tak snadno stát, že vám tito zdánlivě nevinní tvorečkové udělají doma nepěknou spoušť.
Vysoká vlhkost jako problém
Ideální úroveň vlhkosti v interiéru by se měla pohybovat mezi 30 a 50 %. Překročení tohoto rozmezí nejenže poskytuje ideální prostředí pro škůdce (třeba právě pro rybenky) a nejrůznější plísně, ale také může vést k degradaci některých materiálů. Jako první byste proto měli domů rozhodně pozvat nejrůznější odvlhčovače, které se o tento problém rychle postarají. Teprve poté sáhněte podle návodu z webu TheSpruce i po odpuzovačích těchto nevítaných návštěvníků.
Ve vlhkých tmavých místech domu se daří především plísním, které jsou ideálním stanovištěm rybenek. Maličcí tvorové nejsou škodliví, ale jej…
více
Bramborové pasti vás problému zbaví rychle
Nastrouhejte bramboru a položte ji na kus novin do rohů postižených místností. Její vůně přiláká rybenky a vlhkost je povzbudí k zahrabání. Celou past pak stačí následující ráno jednoduše zlikvidovat i s jejími obyvateli. Podobně funguje i medová past.
Návod na ni nám poslala paní Jarmila K. z Kojetína. „Smíchejte po dvou lžičkách medu, jedlé sody a vody. Tuto směs naneste na kousky lepenky a položte na místa, kde se stříbrné rybky často vyskytují. Lepkavá látka je účinně zachytí a vy už je pak jen zlikvidujete.“ Na webu adbz jsme také psali, co si počít s obtěžujícími mravenci.