Jak najít ty správné pamlsky a kosti pro psa? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nebezpečné pamlsky a hračky pro vašeho psa, kterým byste se měli vyhnout obloukem

Nebezpečné pamlsky a hračky pro vašeho psa, kterým byste se měli vyhnout obloukem

Tyto hračky a pamlsky z kůže jsou velmi populární psí pochoutkou. Nejspíš jste slyšeli, že přispívají k zubní hygieně a také udržují přirozené instinkty zvířete.

pes hracka micek
Zdroj fotografie: iStock

Má ale jejich použití také nějaké nevýhody? Pamlsky tohoto typu pocházejí z vnitřních vrstev hovězí nebo koňské kůže. Ta je během výroby natažena na zemi, kde je vyčištěna a nařezána. Pak už je strojově stlačena do různých velikostí i tvarů. Aby byla výsledná pochoutka pro psa atraktivnější, je použita příchuť kuřecího, hovězího nebo chuť kachních jater.

Přínosy těchto hraček a pamlsků?

Všichni psi potřebují kousat, jde o jejich zcela základní instinkt. Někteří touto činností stráví denně i celé hodiny. Jsou tak správně stimulováni a pomáhá jim to srovnat se s případným stresem. Hlavně u štěňat je tento proces důležitý a nejspíš se použitím hraček vyhnete okousaným koženým botám, případně nohám jídelního stolu. Kousání také udržuje ve zdravém stavu psí zuby, dává jim sílu a dech zvířete je o něco svěžejší.

Existují ve spojení s pamlsky nějaká rizika?

Vždycky si přečtěte složení nebo zapátrejte po více údajích. Vyhněte se značkám, které používají příliš barviv, konzervantů a jakékoli další chemie. Tyto látky psům jasně škodí a uvědomte si, že budou mít tuto věc v puse prakticky pořád. Rozhodně je tedy nechcete pomalu otrávit. Kvalitní pamlsky jsou bohaté na vitaminy A, B, C, D, E, K a také vápník s fosforem. U těch si ale dejte pozor na příliš vysoké dávky, všeho moc škodí.

psi pamlsky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Váš pes může být na některou ze složek alergický, není od věci se o konkrétním druhu poradit přímo s veterinářem. Jakmile nenajdete na obalu pamlsku jeho složení, vyhněte se mu.

Pozor na spolknutí toho, co má zůstat v puse

Je jasné, že malé pamlsky pes sežere. Kousací hračky ale volte natolik velké, aby je pes spolknout nemohl, i když se bude asi snažit. Toto riziko je často větší než otrava kontaminujícími látkami nebo alergie.

Preventivní kroky a hygiena

Pro bezpečí vašeho psa si myjte průběžně ruce, kdykoli budete s hračkou manipulovat. Jakmile je někdo z rodiny nemocný, neměl by se této věci vůbec dotýkat. Máte-li doma mazlíčků více, vyhraďte psovi místo, kde si může hračku okusovat v klidu. Je to pro něj také forma terapie a nikdo by ho při tom neměl rušit. Redukujete tak riziko, že věc najednou spolkne. Psi jsou totiž velmi teritoriální – hlavně u jídla – a mají sklon ho do sebe cpát.

retrivr kost
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nabídněte zvířeti klidně několik hraček a nechte ho postupně vybrat ty, které mu vyhovují. Tu správnou dost možná nenajdete hned, bude to chtít nějaký čas. Zvíře se s ní postupně seznámí a vy můžete v klidu pozorovat veškeré rizikové situace. Jakmile se ukáže příliš malá, okamžitě se jí zbavte. Hlídejte si přitom signály kontaminace, podrážděného zažívání nebo zablokování střev. Jakmile není hračka k nalezení, je to signál problému.

Znaky vnitřních potíží

Dávení, regurgitace, opakované polykání, zvracení, průjem či průjem s krví, horečka. Dále pak nedostatek energie, jasné projevy bolesti a odmítání žrádla. Stejně tak neschopnost psa vylučovat.