Zasaďte rajčata dostatečně hluboko, úroda bude výjimečná
adbz.cz » Hobby » Pro maximální úrodu rajčat je zásadní dobře připravená půda. Svědčí jim také zasazení pořádně hluboko

Pro maximální úrodu rajčat je zásadní dobře připravená půda. Svědčí jim také zasazení pořádně hluboko

Výsadbou do hloubky i kvalitním zpracováním půdy docílíte obrovské úrody rajčat. Důležitý je také opěrný systém a přísun živin.

zasadit rajcata puda
Zdroj fotografie: iStock

Rajčata se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu. Jejich pěstování není příliš složité. Pokud jim připravíte správné podmínky a o sazenice rajčat se dobře staráte, odvděčí se vám záplavou plodů. Rajčata milují slunce a teplo, stanoviště by tedy mělo být orientované na jižní, případně jihozápadní stranu, kde budou těžit ze slunečních paprsků. Co dalšího ale můžete udělat pro zefektivnění úrody?

Výsadba do hloubky podpoří kořenový systém

V prvé řadě je potřeba nachystat záhon. Dobře zoraným záhonem docílíte provzdušnění, což rajčata vyžadují. Zbavte záhon veškerého plevele, aby byl opravdu dokonale čistý a veškeré živiny šly přímo do kořenů rajčat. Rajčata jsou na živiny poměrně náročná a půdu je třeba hnojit, ať už kupovaným hnojivem, nebo přírodním připraveným doma ze zbytků, na místě je ale i promíchání půdy s kompostem nebo chlévským hnojem. Sazenice rajčat sázejte do venkovního záhonu ve druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.

Otužování sazenic je důležité pro jejich zocelení

Než ale sazenice vysadíte do venkovního prostoru, měly by projít procesem otužování, které je posílí. Máte poté jistotu, že sazenice budou silné a přežijí bez problémů. Tento adaptační proces trvající přibližně 1 týden spočívá ve vystavení sazenic mírnějším teplotám pod 10 °C, nejprve po dobu několika hodin, po 2–3 dnech pak i déle a končí tím, že budou sazenice venku i přes noc. Sazenice by měly být na místě, které je bude chránit před srážkami, přímým slunečním zářením a silným větrem, ideálně tedy pod střechou.

Dostatek prostoru pro kořenový systém je stěžejní

Sazenice rajčat je dobré vysadit, když dosahují výšky okolo 15–30 cm, a do země by měly přijít asi 2/3 celé sazeničky. Právě takto hluboké zasazení je velmi důležité pro správný vývoj kořenového systému. Vypěstujete tak opravdu silné rostliny. Spodní listy můžete ponechat, není to ale podmínkou. Dovoluje-li vám to kapacita záhonu a kvalita půdy, zasaďte sazenice rovně do země. Pokud máte ale půdu, která se hůře zpracovává, můžete vykopat jámu do hloubky asi 15 cm a vložit sazenici v lehkém sklonu, horní listy ale musí být nad půdou.

Zdravá zrající rajčata
Zdroj fotografie: Pixabay

Rajčata preferují pH půdy 5,5–6,5 a dominovat by měl podíl fosforu v půdě, který je významný pro kvalitní růst kořenů i samotné rostliny. Sazenice rajčat jsou poměrně náročné na vodu a potřebují častou zálivku, obzvláště pak v horkých letních dnech, kdy je důležité zalévat brzy ráno, nebo pak po západu slunce. Pokud byste zalévali v největší výhni, voda by se odpařila a nedostala by se ke kořenovému systému.

Opěrný systém rajčata chrání před zlomením

Rajčata se v závislosti na zvolené odrůdě pnou do výšky. Abyste je ochránili před zlomením, vytvořte jim opěrný systém.

Opěrný systém pro rajčata
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na plíseň, která může zničit úrodu

Plísňová onemocnění postihují kromě jiných plodin i rajčata. Pokud nechcete přijít o veškerou úrodu, je důležitá prevence. K dostání je spousta chemických i ekologických přípravků, které rajčata před plísní ochrání. Plíseň poznáte podle toho, že se na listech a ostatních částech začnou objevovat šedé skvrny, které dále hnědnou, až usychají celé listy. Skvrny se poté šíří i na plody. Napadané listy vždy odstraňte, abyste zamezili šíření plísňového onemocnění.