Klíčení semen v roli toaletního papíru má lepší výsledky, než klasický postup se zeminou

Semena lze klíčit různě. Dokonce obyčejný ubrousek či toaletní papír má lepší výsledky, než klasický postup se zeminou. Jak na to?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vysetá semínka na ubrousku či toaletním papíru klíčí rychleji, než v půdě. Také jednoznačně vidíte ty, které nevzklíčily, takže si ušetříte práci s přesazováním. Po několika dnech až desítkách dnů jsou semena vyklíčená a začínají zakořeňovat. V této formě opatrně mladé sazenice přeneseme do květináčů naplněné výsevnou zeminou pro další růst. Dbejte přitom na rozdělení sazenic spolu s kusy ubrousku či papíru, aby nedošlo k poškození kořenů. 

Jak vysít semena na ubrousek

Základem pro dobré sazenice jsou kvalitní semena. Pomáhá je nejprve namočit, klíčí potom rychleji. Ubrousek je vhodný ke klíčení semen, protože je měkký, dobře absorbuje vodu a zároveň ji i drží. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Vezměte talíř, položte na něj několik ubrousků, navlhčete. Poté pokládejte semínka na povrch a nakonec zakryjte další vrstvou ubrousku. Umístěte talíř na teplé a světlé místo. Kontrolujte pravidelně, zda ubrousek nevyschl. 

Klíčení semen v roli toaletního papíru

Existuje další i další způsob klíčení. Potřebovat budete obyčejný toaletní papír. Tedy ten bez přidaných aromat a zvlhčujících látek. Většinou je to levný, ekologický, recyklovaný papír. I obyčejný toaletní papír nám pomůže rychle a účinně vzklíčit semena. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Toaletní papír odmotávejte a pokládejte pruhy na folií pokrytou zem. mírně navlhčete a rozprostřete semena. Dbejte přitom na odstup okraje od horní části alespoň 2 cm. Máte nyní řadu semen na pruhách papíru. Výsledný pás opatrně sviňte spolu s folii do role. Vložte roli do sklenice s trochou vody na dně a poté přikryjte horní část sklenice průhledným plastovým víkem nebo přikryjte folií. Na závěr udělejte pár větracích otvorů a umístěte na teplé a světlé místo.

Zdroj: Gardener

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat