Osudová chyba, kterou pravidelně dělá každý z nás. Přestaňte vyhazovat bramborové klíčky, mají řadu využití nejen na zahradě

Bramborové klíčky bývají spíše na obtíž a jsou indikátorem, že brambory už mají to nejlepší za sebou, nehodí se na další uskladnění i na vaření. Omyl. Dá se ještě ledacos vyčarovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pohled na staré a svraštělé brambory, na kterých třepotají různě dlouhé a zkroucené klíčky, budí dojem, že je celá várka na vyhození. Jejich barva a chuť už není sytá ani výrazná a jejich kvalita prudce klesá. I z bramborových klíčků je však možné vypěstovat nové a chutné brambory. Nebude jich sice mnoho a chce to notnou dávku trpělivosti a dostatek času, ale je to nouzové řešení, když není sadba po ruce.

Klíčky lze použít místo sadby

Bramborové výhonky opatrně odlomte od hlízy a dejte stranou. Na třicet minut je všechny namočte do roztoku manganu a pak je přesuňte na temné a chladné místo, kde je na hodinu ponoříte do připraveného stimulantu. Ještě mokré klíčky zabalte do igelitového sáčku s jemnými pilinami a pravidelně protřepávejte, aby se netvořila plíseň nebo nadměrná vlhkost. Do pár dnů se objeví klíčky a právě tehdy je ideální čas pro přesazení do menších nádob se zkypřenou hlínou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Přísný zákaz klíčků

Samovolné klíčení je přirozený proces a jde ho jen těžko zastavit. Většina doporučení se týká správného skladování. Ideální je temné a chladné místo a přítomnost jablek, která vylučují etylen zpomalující klíčení. Opačný efekt má cibule. Ta z brambor vysává všechnu vlhkost a vodu a urychluje jejich hnití a plesnivění. Všeobecně se ale má za to, že samovolnému klíčení zabránit nelze.

iZdroj fotografie: Unsplash

Bramborové klíčky jsou dobré na bolest

Předem je třeba upozornit na to, že klíčky obsahují silný jed solanin a nejsou vhodné k vnitřnímu užití. Stačí pouhých 25 mg, aby se dostavily zdravotní komplikace. Výrobě tinktury na bolest kloubů ale nic nebrání. Do týdne pravidelných masáží se dostaví první výsledky a chronické pnutí ustane.

Suroviny: 300 g bramborových klíčků, 0,7 l alkoholu (ideálně vodky)

Postup: Klíčky vložte do lahve se širokým hrdlem a zalijte alkoholem, přeneste na tmavé a chladné místo a nechte jeden měsíc v klidu odpočívat. Každý den obsah lahve protřepejte. Po uplynutí doby je vzniklá tinktura hotová a je možné ji aplikovat ve formě obkladů nebo zábalů.

Zdroj: GrowVeg

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat