Rady, jak čištit kuchyňské desky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rady, jak na čištění kuchyňských desek typu mramor, žula, mastek a další

Rady, jak na čištění kuchyňských desek typu mramor, žula, mastek a další

Kuchyňská linka je důležitou součástí každé kuchyně. Aby zůstala dlouho jako nová a dobře sloužila, je třeba o ni pečovat. Každý materiál však vyžaduje jiný přístup.

home 2486092 1280
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Při výběru kuchyňské linky je třeba myslet nejen na její rozvržení, design, způsob otevírání, ale i zvolený dekor, a hlavně jeho údržba. Pokud chcete mít kuchyni krásnou i za dvacet let, musíte znát, jak o ni pečovat. Každý materiál si totiž žádá trochu jiné udržování. Přinášíme vám rady, jak o jednotlivé kuchyňské linky pečovat.  

U kuchyně mějte vše promyšlené do detailu  

Ve chvíli, kdy se vydáte do kuchyňského studia, měli byste vědět, co od kuchyně očekáváte. Podle vašich preferencí volte i materiál. Kdo častěji vaří potřebuje tvrdší, kdo naopak kuchyni míjí obloukem je pro něj mramorová deska zbytečná. Dobře se zajímejte o to, jak pečovat o kuchyňskou desku. Krájí se na ni potraviny, staví teplé hrnce, klade nádobí a nákup. Pokud chcete prodloužit její životnost pravidelně ji myjte.   

kitchen 231969 1280
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Deska v kuchyni

Rozdělení kuchyňských desek dle materiálu  

Každý materiál potřebuje něco jiného. Některý stačí omýt vodou, jiný potřebuje čas od času obnovu vrchní vrstvy, která brání prosakování tekutin, vůně a barvy do hloubky struktury materiálu. Jak na to?  

Dřevěné desky  

Dřevěné desky se čistí velice snadno. Stačí odstranit zbytky jídla. Smést anebo oškrábat. A povrch následně umýt čističem nebo roztokem teplé vody a bílého octa. Poté vše vytřete do sucha. Pokud se ve dřevě objeví pigmentová skvrn, a posolte ji a půlkou citronu ji do povrchu zapracujte. Všechny dřevěné povrchy musí být nějak zafixované. Můžete použít speciální produkt nebo olej, který nádherně zvýrazní strukturu dřeva. Pokud se na desce objeví škrábance a vrypy, obruste ji a znovu navoskujte.   

Deska z mramoru a žuly  

Mramor a žula je tvrdá, ale zároveň náchylná na poškození.  Stačí každý den umýt jarovou vodou a vyleštit utěrkou z mikrovlákna. Po této proceduře bude deska krásně lesklá a čistá. Skvrny čistěte dle druhu. Jestliže jde o nečistotu na bázi vody, použijte peroxid vodíku. Pokud na bázi oleje, připravte si kaši z prášku do pečiva a vody. Tou skvrnu pokryjte, zakryjte folií a nechte působit minimálně přes noc. Poté opláchněte. Pokud je třeba, postup opakujte. Jednou za rok nechte desku odborně ošetřit a nanést vrchní krycí vrstvu.  

Lamino  

Velmi oblíbený materiál. Je o něm známo, že jej stačí omýt houbičkou teplou vodou. Pokud je třeba použijte saponát na nádobí. Nikdy neškrábejte drátěnkou. Skvrny a hrubé nečistoty opět odstraňujte pastou z jedlé sody a vody. Jemnými krouživými pohyby desku vyčistěte. Laminát patří k tvrdým odolným materiálům. Nepotřebuje zapouzdřit. Proti poškrábání stačí používat prkýnka. Dávejte pozor i na velmi teplé hrnce. Postavte je radši na podložku.  

Desky z křemene a rekonstruovaného kamene  

Křemen i desky vytvořené z krystalů a pryskyřice stačí udržovat běžným čištěním pomocí teplé vody a saponátu. Tento druh kamene je velmi odolný a nepotřebuje žádné ochranné vrstvy. Jestliže by se přece jen objevilo místo ke zlepšení, můžete povrch očistit pomocí prostředků k čištění skla.   

Nerezová ocel  

Nerez je odolná a hygienická. Jedinou nevýhodou je to, že se na ní tvoří šmouhy. Povrch umyjte jarovou vodou a doleštěte pomocí speciálního čističe na nerez a utěrky z mikrovlákna.   

restaurant 1284351 1280
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Nerezová deska

Desky z mastku  

Jde o desku z neporézního kamene. Je odolný vůči poškození a poškrábání. Čistěte jej vším, co mate po ruce. Pokud se objeví skvrna, obruste ji smirkovým papírem a místo pak přetřete minerálním olejem. Mastek je znám svým měnícím se vzhledem. Stárne. Patinu vytváříte právě díky oleji.