Nůžky budou znovu ostré jako břitva: Pomůže zubní pasta a sůl

Pokud nechcete utrácet za nové nůžky nebo za broušení u profesionála, zkuste tento neobvyklý způsob – nabroušení doma je snadné, a navíc prodloužíte jejich životnost.

zubní pasta a nůžky i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

V domácnosti se najdou mnohé věci, které zkrátka časem ztrácí svou kvalitu a snižuje se jejich životnost. Například nože lze jednoduše naostřit doma pomocí brousku nebo speciálního nástroje k tomu určeného, ale co další věci? Také máte nůžky, které ztratily ostrost, ale nechcete utrácet za nové nebo broušení u profesionála? Máme pro vás tip na neobvyklý, ale účinný způsob, jak nabrousit své nůžky doma a prodloužit tak jejich životnost. Stačí vám jen zubní pasta a sůl. Následující postup vám ukáže, jak na to.

Příprava se zubní pastou

Jedním ze způsobů, jak nůžky naostřit, je pomocí zubní pasty. Zde je podrobný návod, jak nůžky úspěšně naostřit a neporanit se při tom. Postupně nanášejte zubní pastu na celý povrch ostří nůžek. Tím zajistíte, že se pasta dostane do všech zákoutí a mezer mezi jednotlivými částmi čepele. Pokud nemáte k dispozici brousek, můžete použít obyčejnou keramickou destičku nebo talíř.

Chcete-li použít dno talíře k ostření nástroje, nasypte na povrch lžíci soli. Poté do soli přidejte trochu octa a rozložte sůl tak, aby byla na ráfku, který se bude ostřit. Díky částicím soli bude textura dna talíře podobná povrchu brusného kamene. Přidání octa má také svůj význam. Čepele se dobře čistí a při broušení se odstraňuje rez, což výrazně prodlužuje nůžkám životnost.

Čas na ostření

Nyní je čas na broušení. Začněte brousit nůžky zevnitř čepele a provádějte ostré a rychlé pohyby proti okraji destičky ve směru shora dolů. Zubní pasta pomáhá zvýšit tření mezi ostřím a okrajem destičky, což zlepšuje proces broušení nůžek. Sůl naopak stimuluje brusný kámen, kterým se nůžky krásně naostří. Tímto způsobem tak ušetříte několik stovek korun za profesionála nebo koupi nových nůžek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po dokončení broušení nůžky důkladně opláchněte a nechte odkapat. Po tak rychlém nabroušení budou nůžky jako nové. Výsledkem této metody je nejen dokonalé ostří, ale také čisté čepele bez rezavých skvrn. Pokud se tedy chcete postarat o své nůžky a prodloužit jejich životnost, zkusit tuto metodu stojí za to. Nezabere to moc času, ale vaše peněženka zůstane plná.

Co děláte se svými nůžkami vy?

Zdroj: Ukr.Media
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články