Pozor na „zázračné“ lidové hnojivo. Vaši zahrádku úplně zdevastuje
adbz.cz » Hobby » Pozor na „zázračné“ lidové hnojivo: Kombinace medu a cukru přinese víc škody než užitku

Pozor na „zázračné“ lidové hnojivo: Kombinace medu a cukru přinese víc škody než užitku

Pokud používáte domácí hnojivo z cukru a medu, raději s tím rychle přestaňte. Ačkoli si mnozí myslí, že prospívá, opak je pravdou.

med hnojivo jedna lzice
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Mnoho zahrádkářů často dává na babské rady, díky kterým by měli zázračným způsobem oživit své rostliny a podpořit jejich plodnost. To se týká například kombinace medu a cukru či jejich samotného použití ve formě zálivky. Ačkoli v některých případech mohou tyto ingredience skutečně pomoci, většinou je to zbytečné a naopak jim to škodí. 

Kombinace medu a cukru rostlinám neprospívá 

Vaše rostliny potřebují správné živiny, aby mohly správně růst, kvést a především se také dokázaly ochránit před nebezpečnými nemocemi. S tím jim dokáží skvěle pomoci vhodné prostředky ze specializovaných obchodů, které sice obsahují vše potřebné, ale zato bohužel něco stojí. Mnoho lidí se je proto snaží nahradit levnějšími alternativami, jako je dle serveru HouseDigest například kombinace medu a cukru či jejich samotné použití.

To však není úplně nejvhodnější způsob, neboť neobsahují téměř žádné živiny a mění také schopnost rostlin přijímat vodu – pokud by tedy například byly zdravé a neměly žádný problém s růstem, způsobilo by to akorát jejich vysychání. Na druhou stranu je pak med díky svým obsaženým složkám dokáže ochránit před bakteriemi a dalšími nebezpečnými parazity. Na webu adbz jsme také psali o chybě, kvůli které med přichází o svou chuť.

med ve sklenici
Zdroj fotografie: Depositphotos
Med a cukr nemusí být vhodnou výživou pro vaše rostliny.

Obě ingredience postrádají důležité živiny 

Pozor, že rostliny, ať už mladé či starší, potřebují dostatek potřebných živin, jako jsou dle serveru BeamMinerals především draslík a fosfor. Ani jednu z nich však tato sladidla neobsahují, a proto se vyplatí sáhnout raději po jiné alternativě. Rovněž postrádají užitečné hormony, které rostliny potřebují pro dobrý růst a hojnou úrodu.