Jak poznat pravý med od toho pančovaného | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 8 způsobů, jak okamžitě rozeznat pravý med od umělé náhražky. Neutrácejte za nekvalitní produkty

8 způsobů, jak okamžitě rozeznat pravý med od umělé náhražky. Neutrácejte za nekvalitní produkty

Naučte se rozeznat pravý med od falešného. V obchodech často prodávají napodobeniny, které se za med pouze vydávají.

med pravy vs nekvalitni
Zdroj fotografie: iStock

Med je považován za jeden ze zdravých způsobů slazení. Tedy, pokud používáte skutečný a ne nějakou náhražku. Obchodníci ve snaze vydělat, často používají označení med i pro produkty, kterých základ sice med tvoří, ale je do značné míry ředěný vodou nebo cukrovým sirupem. Někteří zacházejí ještě dál a za med označují sirup z kukuřice a cukru, který kolem včelího ani neprošel. Pokud jej kupujete v obchodě, jeho složení je uvedeno na etiketě. Jestli jej máte z jiného zdroje, tady jsou způsoby, jak rozeznat pravý od toho falešného.

Způsoby, jak rozeznat pravý med

Test s nádobou

Otočte nádobu s medem vzhůru nohama a sledujte, co se bude dít. Umělý rychle steče a pravý nejdřív stéká po stěnách láhve a pak ještě dlouho teče tenkým proudem.

Test se sirkami

Pokud ponoříte sirku do pravého medu, můžete ji pak klidně zapálit a ona bude hořet. Jestli to byl falešný, sirka se kvůli vlhkosti nerozhoří.

Test rozpustnosti ve vodě

Nalijte do sklenice vodu, a pak do něj lijte med. Pokud je pravý, nemíchá se s vodou, ale ve vrstvách se ukládá na dně sklenice. Falešný vodu zakalí.

Test vlhkosti

Nalijte med na kousek papíru. Pokud se kolem něj objeví mokrá skvrna, je ředěný vodou. Nebo namočte kus suchého chleba do sklenice s medem a nechte 8-10 minut působit. Pokud je pravý, chléb by se neměl rozmočit a i po uplynutí této doby by měl zůstat tvrdý.

Med jak pomalu stéká
Zdroj fotografie: Depositphotos

Test octem

Smíchejte vodu a med a přidejte par kapek octa. Pokud směs začne pěnit, znamená to, že je falešný.

Jódový test

Pokud kápnete 2-3 kapky jódu do pravého medu, nezmodrá. Pokud se zabarví na modro, jedná se o falešný.

Test s horkým drátem

Zahřejte kus drátu a namočte jej do medu. Vysoce kvalitní včelí med přilne na kov a nespadne zpět do nádoby.

Test s vaječným žloutkem

Když nalijete med do nádoby s odděleným vaječným žloutkem a smícháte je, žloutek bude vypadat jako uvařený. Falešný nebude mít na žloutek vůbec žádný vliv.

Rozdíl mezi pravým a falešným

Pravý med se vyznačuje výrazným aromatem. Má měkkou konzistenci a při stékání proudí v několika tenkých pramenech, které se tahají jako nit. Lehce svírá hrdlo a zanechává příjemný pocit pálení. Při mnutí mezi prsty nelepí. Naproti tomu falešný je často bez vůně, je víc čirý, lehko stéká a díky vysokému procentu přidaných sladidel je poměrně lepkavý.

Jak rozeznáváte pravý včelí med od falešného vy?

Zdroj: TheSpruce