Podzimní chřipka může skolit psa stejně jako nás. Nepodceňujte první příznaky a ušetřete mu hrozné trápení
S podzimem přichází doba věčného nachlazení, horeček a dalších nemocí. Krom nás však mohou trpět také naši psí mazlíčci, a proto se podívejte, před čím si dát pozor.
Stejně tak, jako tomu je u nás, mohou na podzim onemocnět i naši psí mazlíčci. Jejich tělo si také zvyklo na teplé letní dny, kdy je sluníčko nutí vykoupat se v řece či skočit do rybníka. Ovšem nyní s chladnými teplotami a deštivým počasím může jejich organizmus čelit nepříjemným problémům. Podívejte se proto, jak byste se měli zachovat, když se váš čtyřnohý kamarád potýká s psí chřipkou a jak ho před tímto onemocněním ochránit.
Nepodceňujte psí horečku
Ačkoliv se může mnohdy stát, že psí horečku nelze na našem čtyřnohém kamarádovi rozeznat, existují příznaky, které by vás měli ihned bít do očí. Toto onemocnění je totiž velmi agresivní a jeho inkubační doba je mezi čtyřmi až devíti dny. Ve většině případů se jako první příznaky projeví suchý kašel, následovaný zvýšenou únavou, teplotou a malátností. Pes také ztrácí náladu si hrát a v jeho nose či očích se může objevit výtok. Takové problémy by vás opravdu měli donutit vašeho mazlíčka vzít k veterináři, či minimálně jednat po svém.
Je pravděpodobné, že se u vašeho psa objeví posléze také horečky, které stejně jako u člověka mohou dosáhnout nebezpečných teplot. Jeho normální teplota se sice pohybuje mezi 38 až 39,2 stupni, ovšem pokud překročí hranici čtyřiceti stupňů, může se dostat do velkého nebezpečí. Je totiž možné, že se u vašeho mazlíčka rozvine onemocnění, jako je například zápal plic a proto byste neměli na nic čekat a okamžitě začít jednat.
Zaměřte se především na prevenci
Pokud se váš pes ocitne v situaci, kdy jeho teplota dosahuje nebezpečných hodnot, veterinář mu s největší pravděpodobností předepíše léky na snížení teploty. Tu mu naměří buď on sám, nebo to můžete udělat sami. Dejte si však pozor, abyste jej nijak neporanili, protože mu musíte zavést teploměr do konečníku. Nikdy však nezkoušejte vašemu mazlíčkovi podat léky jako je paralen, ibalgin či jakékoliv jiné léky pro lidi, protože by mohlo dojít k otravě jeho organizmu či v nejhorším případě k jeho úmrtí.
Dále je dobré si uvědomit, že lepší než léčba je samozřejmě prevence. V ideálním případě tak nechte svého mazlíčka již ve štěněcím věku naočkovat, aby ho vakcína chránila co nejdříve. Samozřejmě s věkem její účinky mizí a proto se zeptejte veterináře, kdy by měl dostat další dávku. Dále je důležité nenechat vašeho psa prochladnout po pobytu v mokrém prostředí. Pravidelně ho proto doma vždy osušte, aby se zahřál. V případě, že byste měli zájem, existují také vitamíny určené pro zvířata, které mohou posílit jeho imunitu.
Chráníte svého mazlíčka před nemocemi?