První pomoc pro dusícího se psa: Zásadní je včasná reakce a uvolnění dýchacích cest několika způsoby
Zjistěte, jak zachránit psa, který se dusí. Čím dříve začnete jednat, tím větší je jeho šance na záchranu. Hlavní je nepropadat panice.
Snad každý ví, jak zachránit dusícího se člověka. Při záchraně zvířecího mazlíčka by si však uměl poradit jen málokdo. Přesto se tento problém mezi psy objevuje častěji, než by se na první pohled zdálo. Základem úspěchu je podle webu PrvníPomocProPsy rozpoznání dušení. V některých případech totiž může jít o zpětné kýchání, které je pro některé psy zcela běžné. Takto často kýchá i náš starý pejsek, když ho něco podráždí.
Jak rozumět svému psu
Přestože zvířata neumí mluvit, komunikují se svými majiteli vlastním způsobem. Čím déle se zvířetem žijete, tím snazší pro vás postupně bude rozklíčovat určité typy chování nebo projevy vašeho mazlíčka. Olizováním například vyjadřují svou náklonnost, jak jsme psali už dříve na adbz. Tohoto projevu byste si tedy měli obzvlášť vážit. Navíc mají jejich sliny podle některých i léčivé účinky, stejně jako samotná přítomnost psa.
Změna v jeho postoji, poloze ocasu nebo uší naopak obvykle ukazuje, že něco není v pořádku. Pokud pes jakoby ustrne, vztyčí ocas a nastraží uši, nejspíš se chystá zaútočit. Vyceněné zuby pak už bývají poslední kapkou, než se strhne mela. Pokud na vás takto vyjede cizí pes, měli byste se snažit zachovat klid a pokusit se odejít, jak jsme doporučovali už v dřívějším příspěvku na adbz. Abyste dokázali ovládnout vztek psa, musí být dobře vycvičený.
Proč se psi dusí
Příčin dušení u zvířat bývá podle iFauny hned několik. Velmi rizikové je pro ně hltavé krmení, kdy nestihnou přijímanou potravu zcela rozžvýkat a při polykání dojde k jejímu zaseknutí. Příčinou dušení však může být i hra. Nezřídka se stane, že se kus hračky, dřeva nebo pamlsku vzpříčí v jícnu, což znemožní psu dýchat. To se stalo i naší čtenářce Petře D. z Tábora: „Při přetahování se psem se nejspíš část hračky roztříštila a pes se začal dusit. Naštěstí během chvilky dokázal dřevo vykašlat, ale už si dáváme mnohem větší pozor.“
Jak pomoci dusícímu se psovi
Že se pes dusí poznáte podle toho, že začne sípat s otevřenou tlamou. Po chvilce mu mohou začít vytékat sliny, nebo dokonce i pěna, a postupně nad sebou ztrácí kontrolu. Psa byste v takovém případě měli položit nejlépe na podlahu a pokusit se najít a odstranit těleso, které mu v krku uvízlo. Pomůže klouzavý pohyb z vnější strany krku směrem nahoru a dolů, aby se těleso dostalo do hrdla. Pokud to nepomůže, otočte psa a udeřte ho mezi lopatky. Když ani to nezabere, rychle vyrazte k veterináři.