Za nesprávné splachování záchodu zaplatíte 18 000 Kč. Týká se to skoro poloviny českých občanů. I vás?
Protékající toaleta vás může za rok vyjít až na 18 000 Kč. To není zrovna malá částka, navíc o ni přijdete úplně zbytečně.
Obsah
Zvuk protékající vody už na toaletě slyšel asi úplně každý. Všichni jsme už minimálně jednou řešili situaci, kdy jsme špatně spláchli a záchod protékal. Ne každý si ale v takové chvíli uvědomí, kolik peněz ho to může stát.
Za hodinu může protéct až 25 l vody
Závada na splachovači toalety bývá velmi častou příčinou, proč řešíme zbytečně vysokou spotřebu vody. Přibližně 86 % průměrné domácí spotřeby vody připadá na sprchování/koupání, splachování, praní/úklid a mytí nádobí, informuje Deník. A právě špatné splachování nás ročně může stát tisíce korun navíc.
Už jste někdy řešili závadu na splachovači? Stačí zkrátka špatně spláchnout a záchod začne protékat. Nemusíme si toho všimnout hned, často se pak stává, že toaleta protéká klidně celou noc. Za hodinu pak může protéct až 25 l vody, varuje TZB Info.
Nesplachujte peníze do záchodu
A to doslova. Pokud si závady na splachovači nevšimnete a necháte záchod protékat, zbytečně tak můžete přijít ročně až o 18 000 Kč. To není zrovna malá částka, navíc když si uvědomíte, že jsou tyto výdaje opravdu naprosto zbytečné.
Nejenže byste si měli dávat pozor, jestli záchod neprotéká, ale zamyslet se můžete i nad šetrným splachováním. Stále více lidí se zajímá o spotřebu vody a projevují zájem o toalety s duálním splachováním. Díky nim pak podle deníku iDnes můžete výrazně ušetřit.
Zatímco staré typy toalet měly pouze jedinou možnost se spotřebou až 9 litrů na jedno spláchnutí, nové modely pak díky duálnímu splachování nabízí možnost použít 3 nebo 6 litrů vody, některé dokonce jen 4,5 litrů vody na jedno spláchnutí. To je velký rozdíl vzhledem k tomu, že na jednoho člena domácnosti připadá spláchnutí průměrně čtyřikrát denně.
Zbytečné peníze stojí i kapající kohoutek
I zdánlivá drobnost, jako je kapající kohoutek, vás ročně může vyjít na nemalé peníze. Ruku na srdce – kolikrát jste si už všimli, že kohoutek v kuchyni nebo třeba v koupelně kape, ale vědomě jste nápravu situace odkládali i několik dní či dokonce týdnů? Podle intenzity kapání můžete za hodinu přijít o 4 až 12 litrů vody, což vás podle webu E15 může přijít až na 9 000 Kč ročně. A přitom úplně zbytečně.