Starý talíř prodal za 38 milionů Kč. Podobný může mít doma kdokoliv z nás
adbz.cz » Hobby » Talíř po babičce prodal za neuvěřitelných 38 milionů korun. Podobný může mít doma kdokoliv z nás

Talíř po babičce prodal za neuvěřitelných 38 milionů korun. Podobný může mít doma kdokoliv z nás

Staré nádobí určitě nevyhazujte – ještě předtím ho dejte ocenit. Může se totiž stát, že vám za něj přistane na účtu pěkná sumička.

stary talir porcelan
Zdroj fotografie: Agaath / Creative Commons / CC BY-SA

Představte si, že na půdě objevíte starý zaprášený talíř, který má hodnotu 38 milionů korun. Přesně to se stalo s talířem ze 16. století nalezeným ve skotském sídle Lowood House, jak informuje web TheVintageNews. Na první pohled na něm přitom nebylo vůbec nic zvláštního.

Nenápadný poklad v Lowood House

Talíř o průměru 27 centimetrů ležel dlouhá léta zaprášený a zapomenutý na polici. Teprve když ho prozkoumal odborník na keramiku, ukázala se podle informací z webu People jeho skutečná hodnota. Tento talíř byl identifikován jako dílo Nicoly di Gabriele Sbragheho, známého také jako Nicola da Urbino. Tématem je biblické vyobrazení Samsona a Dalily. Sbraghe, proslulý svou prací s majolikou, druhem cínované glazované keramiky, si díky své výjimečné zručnosti vysloužil přezdívku „Rafael majoliky“.

Nicola da Urbino: Mistr majoliky

Nicola da Urbino byl na počátku 16. století mistrem keramiky. Ve svých dílech často zobrazoval výjevy z mytologie, historie a Bible. Je známý především díky své složité a živé majolice (formě, která vznikla v Itálii). Majolika se vyznačuje bílou neprůhlednou glazurou, která slouží jako dokonalé plátno pro barevné a detailní vzory.

Aukce v Lyon & Turnbull

Když se talíř dostal do povědomí prestižní skotské aukční síně Lyon & Turnbull, jeho odhadní cena se pohybovala kolem 3 milionů korun. Aukce však dalece předčila očekávání a tenhle na první pohled nenápadný kousek keramiky se prodal za ohromujících 38 milionů korun.

Ne vždy se vyplácí staré nádobí vyhazovat. Naopak – leckdy za něj můžete třeba na aukci dostat velmi zajímavé částky.
Zdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy se vyplácí staré nádobí vyhazovat. Naopak – leckdy za něj můžete třeba na aukci dostat velmi zajímavé částky.

A není divu. Majolika totiž zůstává mezi sběrateli oblíbeným a ceněným druhem keramiky. Díky svému výraznému stylu a zářivým barvám je velmi dobře rozpoznatelná a žádaná. „Mám doma také hodně barevné talíře s postavičkami. Jsou po babičce, ale než je strčím na půdu, raději s nimi zajdu k odborníkovi,“ říká paní Iveta N. z Třebechovic pod Orebem. Koneckonců o tom, že se podobná návštěva mnohdy vyplatí, jsme na webu adbz psali již dříve.