Spousta Čechů má od majitele pronájmu nárok na desítky tisíc korun a ani to neví. Přihlaste se o své peníze včas
Pokud již nějakou dobu žijete v pronájmu, možná vám majitel nemovitosti dluží peníze. Stačí se o ně zkusit přihlásit.
Ačkoli dnes drtivá většina Čechů žije v pronájmu, řada z nich ani z poloviny netuší, jaká jsou jejich práva a na co mají nárok. Toho čas od času využívají vychytralí majitelé nemovitostí, kteří je nechávají platit větší kauce nebo jim nesdělí jejich možnosti. Například podle Právního prostoru má každý nájemce právo na možnost úroků z jistiny.
Kauci můžete zhodnotit
Kauce, kterou platíte majiteli pronájmu, slouží zpravidla jako jeho ochrana proti neplatičům či škodám na nemovitosti. Výše této částky však za žádných okolností nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného. Pokud tedy platíte měsíčně 10 tisíc korun, její maximální výše by neměla být vyšší než 30 tisíc korun.
Navíc se jedná o částku, kterou je po skončení nájemního vztahu pronajímatel povinen nájemci vrátit. Vy jako plátce nájmu nicméně můžete požádat o možnost zavedení úroků z kauce. Tím si zajistíte, že se „peníze stranou“ budou nějakým způsobem zhodnocovat. Pozor však, že v takovém případě je důležité dodat majiteli veškeré potřebné dokumenty.
Pozor na možné zvýšení kauce
Výše úrokové sazby poté musí být dle Ministerstva práce a sociálních věcí minimálně ve výši zákonné sazby. Díky tomu bude odevzdaná částka po nějakém čase vyšší a peníze si po skončení smlouvy užijete trochu více. Horší jsou nicméně případy, kdy vás pronajímatel požádá o navýšení jistiny. K tomu dochází nejčastěji poté, co se rozhodne zvednout nájem.
Například při zvýšení měsíčního nájmu z 10 tisíc korun na 15 tisíc korun a trojnásobné jistině (tedy 30 tisíc korun) bude nová částka 45 tisíc korun. Pronajímatel má bohužel plné právo chtít po vás dodatečných 15 tisíc korun. A pokud byste náhodou odmítli, může ukončit nájemní smlouvu a donutit vás nemovitost opustit.