Prodlužovací kabel a rizika vzniku požáru: Žehlička, pračka ani sušička by se do něj neměly připojovat

Prodlužovací kabely jsou v dnešní době nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Je ovšem důležité znát také rizika, která zvyšuje jejich používání.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Prodlužovací kabely jsou velmi užitečná zařízení, která máte ve své domácnosti se vší pravděpodobností i vy, a to alespoň jeden kus. Jedná se o skvělé pomocníky, kteří vám dokáží pomoci zapojit do zásuvek více elektrických spotřebičů najednou – nebo také pokud spotřebič postrádá dostatečně dlouhý kabel a nelze jej snadno zapojit do sítě. Je ovšem důležité si uvědomit, že i tento užitečný pomocník má své limity a při přílišném přetížení může způsobit dokonce samotný požár. Rozhodně proto vždy berte na vědomí možná rizika. 

Prodlužovací kabely v domácnost 

Dnešní vylepšené prodlužovací kabely jsou velmi praktické a funkční. Mnoho lidí si však neuvědomuje skutečnost, že nemusí být vždy natolik bezpečné, jak si myslí. Riziko nebezpečí se zvyšuje zejména v případě, pokud do nich zapojíte více elektrických spotřebičů najednou, neboť nemusí ustát takovou zátěž a způsobit požár. Toto riziko se zvyšuje s každým prodlužovacím kabelem, zejména pokud k němu připojujete například ventilátor – právě totiž nadměrná spotřeba elektřiny je zdrojem samovznícení výrobku.

Je sice pravda, že prodlužovací kabely mají obvykle tři až šest zásuvek pro ostatní kabely, ovšem to neznamená, že byste je měli používat všechny na jednou – pokud to však přesto některé místnosti ve vaší domácnosti vyžadují, můžete investovat do kvalitnějších výrobků, které snesou i vysokou spotřebu energie. V případě, že máte doma naopak méně kvalitní kabely a příliš je zatěžujete, může dojít k přehřátí a následnému samovznícení, které může vyústit až v samotný požár. 

Přepěťová ochrana

Pokud potřebujete zapojit více zařízení, je dobré si uvědomit, že obyčejný prodlužovací kabel (napájecí lišta) má také svou bezpečnostní (přepěťovou) lištu – mnoho lidí si však neuvědomuje, že se jedná o dvě různé věci. Obyčejný prodlužovací kabel totiž pouze rozvádí proud do dalších elektrických zásuvek, přičemž napájecí lišta dokáže ochránit jakékoliv zařízení před přepětím a možným samovznícením kabelů či spotřebičů (nepřeruší navíc přívod proudu, takže obvod pouze vypne nebo vyhodí vaše pojistky). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto spotřebiče je lepší nepřipojovat 

Abyste ochránili svou domácnost před potenciálním nebezpečí, je lepší nepřipojovat k prodlužovacím kabelům některé spotřebiče. Mezi ty, kterých se to týká nejvíce, patří především:

 • topení
 • pračka
 • sušička
 • žehlička
 • elektrický sporák
 • myčka nádobí
 • další podobné spotřebiče, které spotřebovávají velké množství elektřiny
iZdroj fotografie: Depositphotos

Téměř každý z těchto spotřebičů vyžaduje velké množství elektřiny, a proto by jeho zapojení do prodlužovacího kabelu mohlo vést k přetížení a následnému požáru. V případě, že je i přes toto riziko připojíte, nezapomeňte je neustále kontrolovat. 

Požár může způsobit nejen váš prodlužovací kabel 

Požár ve vaší domácnosti může způsobit nejen prodlužovací kabel. Abyste zabránili potenciálním rizikům, měli byste dodržovat tyto další kroky: 

 • uchovávejte hořlavé výrobky mimo dosah zdrojů ohně
 • pravidelně čistěte komín 
 • pokud vytápíte místnost krbem, neuchovávejte v jeho blízkosti palivo
 • investujte do hasicího 
 • namontujte detektor kouře 

Dbejte na to, aby vaše chodba nebyla příliš zařízená – v případě potřeby je totiž hlavní únikovou cestou ven a nábytek by ji mohl blokovat.

K čemu využíváte prodlužovací kabel vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů