Proč utírat toaletu a umyvadlo řepkovým olejem? Kohoutky budou krásně čisté a vaně navrátí zapomenutý lesk
Olej je prostě zázračný. Pomůže se suchou kůží, ochutí jídlo a pomůže udržet čisté povrchy na zařízení.
Obsah
V naší kuchyni se často ke smažení používá rostlinný olej, máslo nebo sádlo. Olej, nejčastěji slunečnicový, je mastný, levný, voňavý a snadno dostupný. Víte, že jej můžete použít i jinde než na sporáku? Zkuste s ním otřít povrch umyvadla nebo záchodu. Teď si nejspíš klepete na čelo a podivujete se nad takovými nápady. Ale věřte, že jde o vyzkoušený trik.
Kam s olejem
Za rok se spotřebuje olej ve značném množství. Jak s ním nakládáte, když dosmažíte řízky nebo vyjmete maso z mísy po naložení? Nejčastěji je to do odpadu. Instalatéři tvrdí, že olej by však do běžného odpadu vůbec neměl přijít. Jsou i takový jedinci, co olej z pánve nalijí do záchodové mísy. Což je to nejhorší. Použitý olej patří do koše. Dnes jsou i speciální sběrny použitých olejů.
Příčina zápachu
Víte, co způsobuje zápach? Je to většinou redukce vody v trubkách. Ta je blokátorem. A pokud jí je nedostatek, všechny usazeniny, nečistoty, mastnota a naplaveniny spolu kvasí a óder je na světě. Dá se to však vyřešit jednoduše. Stačí pár kapek oleje vykapat přímo do odpadu. Zabrání rychlému odpařování vody a tím předchází zápachu. Pokud olej nakapete i do WC mísy, znemožníte tvorbě plaku na povrchu.
Který olej použít?
Pokud už byste této metodě přišly na chuť, používejte spíše olej řepkový než slunečnicový. Ten působí i na skvrny a vápenatý povlak. Takže kohoutky budou krásně čisté. Potřebujete umyvadlu, vaně či sprchovému koutu dodat zapomenutý lesk? Přetřete je malým množstvím oleje, který pak ještě doleštíte bavlněným hadrem.
Jsou i jiné možnosti použití oleje v domácnosti?
Olej je prostě všestranný pomocník. Možná, že už jej po přečtení článku začnete používat i v jiných částech domu a na jiné účely, než je smažení.
- Praní – Olej je skvělým odmašťovačem. Paradox, že? Vytvořte si roztok, ve kterém můžete namáčet utěrky nebo cokoliv s mastnými i staršími fleky. Emulze je složená z šálku pracího gelu, 2 lžic bělidla a 2 lžic oleje. Namáčejte po dobu 3 hodin a poté vyperte.
- Nábytek – Něco podobného lze udělat i s nábytkem. Smíchejte v poměru 2:1 olej a citrónovou šťávu a poprašte tím nábytek, po pár minutách setřete.
- Kůže – Pokud hadříkem namočeným v oleji potřete kožené výrobky (boty, bunda, kabelka), budou jako nové.
- Nádobí – Chcete slyšet další trik? Máte velmi špinavé nádobí? Pokapejte ho olejem a nechte 5 minut působit. Půjde snáze umýt. Mastnota pomůže s usazeninami.
- Pleť – Olej je velmi drobný, umí tedy zalézt do pórů v kůži. Dokáže tedy odstranit make-up i černé tečky.