Příprava radiátoru na zimu: Čištění, odvzdušnění i uspořádání nábytku
Je několik úkonů souvisejících s otopnou soustavou, které je nutné provést dřív, než naplno udeří zima. Pravidelná kontrola radiátorů a jejich odvzdušnění jsou základem.
Obsah
Chladnější počasí již udeřilo, je tak nejvyšší čas začít topit. Víte ale, co všechno obnáší příprava topení tak, abyste topili efektivně a s co nejmenšími ztrátami, tedy aby výsledný účet za energie opravdu odpovídal tomu, co jste protopili? Nové domy, které mají tepelné čerpadlo a pouze podlahové topení bez radiátorů, jako to mám doma třeba já, mají vytápění prakticky bezúdržbové. V tomto případě opravdu stačí provést pravidelnou servisní kontrolu, aby čerpadlo bylo nastaveno správně. Jak ale připravit na zimu radiátory?
Správné odvzdušnění je základ
Primárně je třeba zmínit, že pravidelný servis kotle či jiného topného zařízení je nesmírně důležitý. Jsou ale věci, které zvládnete udělat i sami, což doporučuje i Daily Express. Projděte všechny radiátory a ujistěte se, že jsou funkční. Všímejte si i malých poškození či škrábanců, i ty mohou mít velký vliv na topení, ale i životnost topného tělesa, pokud to necháte bez povšimnutí. Všechny radiátory také očistěte od prachu a usazenin, které by mohly způsobit poněkud zatuchlý vzduch, kdybyste začali topit naplno.
Nejčastějším úkonem ale bývá odvzdušnění topení. Poznáte velmi snadno, jestli je to potřeba. Pokud radiátor topí nerovnoměrně nebo se z něj ozývají podivné zvuky, jako je syčení či šplouchání, máte jasno.
Odvzdušnění je otázka chvilky, opatrnost je na místě
A jaký je správný postup? Připravte si hrníček či misku na uniklou vodu, hadr a odvzdušňovací klíč. Nové radiátory mají často funkci odvzdušnění zautomatizovanou, nicméně u starších typů je nutné toto provést ručně. Hadr položte pod radiátor, nebo jej omotejte kolem ventilu. Pomocí speciálního klíče velmi pomalu uvolňujte ventil. Tento úkon je doprovázen syčením a unikáním horké páry. Buďte tedy opatrní, abyste se neopařili. Jakmile syčení ustane, začne vytékat voda, tu zachytávejte do připravené misky či hrníčku.
Někdy je nutné celý proces opakovat i vícekrát, protože se soustava stále zavzdušňuje. Ale jak uvádí Beauty Harmony Life, i s tímto je možné si poradit sám. Zkontrolujte, zda je v expanzní nádrži voda, případně zda není ventil zablokovaný. Ostatně udržovat správný tlak v otopné soustavě je rovněž důležité pro její správnou funkci. Pokud si ovšem nadále nevíte rady či radiátor i přes veškerou snahu nefunguje, jak má, raději zavolejte odborníka.
Časté chyby v topné sezóně
Velmi často se lidé dopouštějí některých chyb, které brání efektivnímu vytápění prostoru. Zatímco mimo topnou sezónu můžete například nevzhledný radiátor zakrýt látkou či nábytkem, v době, kdy jsou radiátory činné, je nutné veškerý nábytek dát z dosahu. Rozhodně také není vhodné sušit na topném tělese oblečení, jak jsme na adbz podrobně popsali. Může se do něj dostávat prach a podpoří se i činnost roztočů. Někteří jedinci tak mohou mít alergickou reakci, podrážděné oči, kašel či podrážděnou pokožku.
V zimním období si ale díky radiátorům můžete i prakticky zdarma krásně a jemně provonět domácnost. Položte na ně několik bobkových listů, rozmarýn, tymián či levanduli, nám na adbz se to osvědčilo. Vůně se bude postupně uvolňovat a ušetříte tak za osvěžovače vzduchu. „Zimu moc ráda nemám, ale snažím se si tu dobu zpříjemnit aspoň tak, že dávám na topení různé bylinky nebo slupky z mandarinek a pomerančů. Krásně mi provoní místnosti, takže to má své kouzlo,“ uvedla Bára R. z Žatce.