Připálené plechy na pečení se dají vyčistit bez námahy. Stačí je posypat a nechat působit

Odstraňte připálené usazeniny z oblíbeného plechu nebo pánve bez použití chemie. Postačí několik ingrediencí, které má většina z vás doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Připečená usazenina na plechu dokáže potrápit nejednu šikovnou hospodyňku. Už při přípravě nedělního oběda se člověk hrozí, co za úklid ho potom čeká. Naštěstí existují léty ověřené postupy, které zaručeně fungují, a vy tak v drogerii nemusíte utrácet astronomické částky za drahé čisticí prostředky plné chemie.  

Čištění bez použití chemie 

Vyčistit připálený tuk z pánve nebo plechu lze rozhodně i bez použití chemie. Většina přípravků si totiž s lidským organismem nerozumí, nejenže vysušují ruce, ale ještě k tomu stojí nehorázné peníze. Můžete namítnout, že na ochranu rukou stačí nosit ochranné rukavice, ale proč raději nevyzkoušet recept ze surovin, které jsou neškodné a určitě je máte doma ve spíži.  

K domácímu čističi připálenin stačí pár obyčejných surovin. Připravte si vroucí vodu, hořčičný prášek a kyselinu citronovou, nebo ocet.  K nanesení vyrobeného přípravku budete potřebovat ještě kvalitní houbičku na nádobí, například takovou, která je určená na čištění grilů. Domácí přípravek na čištění usazenin můžete rozhodně používat bez ochranných rukavic, proto je můžete ze seznamu bezpečně vyškrtnout.  

Stačí jen několik ingrediencí 

Na nejhůře znečištěná místa plechu nasypte tři lžíce hořčičného prášku spolu s 2–3 lžícemi kyseliny citronové, nebo pěti lžícemi octa. Celý plech zalijte vroucí vodou, přičemž dbejte na to, aby byly veškeré nečistoty opravdu ponořeny pod vodou. Připravte si nástroj podobný špejli nebo tyčince na sushi, kterým všechny ingredience na plechu důkladně promícháte.  

houby na plechu iZdroj fotografie: Pexels

Směs nechte na plechu či pánvi působit alespoň hodinu. Během čekání můžete usazeninám špejlí trochu pomoci, ale po uplynutí doby by všechny nečistoty měly jít snadno umýt. Použijte k tomu speciální houby na čištění grilů nebo jen ubrousek a poté nádobí umyjte tak, jak jste zvyklí. Uvidíte, že si tento recept oblíbíte a plechy už nebudete čistit jinak.

Jak odstraňujete připálené usazeniny vy?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články