9 problémů, které vyřeší bramborový škrob: Odolné skvrny, zbytky lepidla či zašlý čalouněný nábytek

Bramborový a kukuřičný škrob jsou dvě univerzální a levné kuchyňské ingredience, které dokážou mnohem víc než jen zahušťovat polévky a omáčky.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podívejte se na několik kreativních a praktických způsobů, jak používat bramborový nebo kukuřičný škrob ve vaší domácnosti k řešení různých každodenních problémů. Tyto přírodní prostředky jsou ekologické a bezpečné pro vás i vaši rodinu. Jak uvádí web Belnovosti, pomohou vám v odstraňování nepříjemných pachů, vyčistí odolné skvrny a vrátí lesk nerezové oceli.

Odstranění zápachu z chladničky

Nepříjemný zápach vycházející z vaší chladničky vás nejspíš nenadchne. K neutralizaci zápachu naplňte malou nádobku směsí bramborového nebo kukuřičného škrobu a přidejte několik kapek esenciálního oleje (např. citronu nebo levandule). Nádobu dejte na několik hodin nebo přes noc do lednice. Škrob absorbuje nepříjemný zápach, zatímco esenciální olej zanechá osvěžující vůni.

Domácí prášek do pečiva pro případ nouze: Stačí smíchat škrob s moukou a trochou vody

Roztok na čištění koberců a čalouněného nábytku

Skvrny na kobercích jsou běžné v každé domácnosti. Můžete si však vyrobit i vlastní efektivní čistič koberců a čalounění. Smíchejte stejné díly škrobu a jedlé sody a poté přidejte několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje pro příjemnou vůni. Směsí hojně posypte znečištěnou oblast a nechte působit asi 15–20 minut. Poté koberec důkladně vysajte, abyste odstranili všechny zbytky. Skvrny zmizí a koberec bude opět svěží a čistý.

Obnovení lesku spotřebičů z nerezové oceli

Nerezové spotřebiče mohou časem ztratit svůj lesk a vytvoří se na nich nevzhledné šmouhy a otisky prstů. Obnovte jejich lesk jednoduchým roztokem bramborového nebo kukuřičného škrobu. Vytvořte ze škrobu a vody hustou pastovitou konzistenci a naneste ji na nerezový povrch. Jemně ji krouživými pohyby rozetřete měkkým hadříkem. Přebytečnou pastu poté otřete dosucha. Nerezová ocel bude opět zářit novotou. Podobně můžete čistit i předměty ze stříbra.

čištění koberce iZdroj fotografie: Freepik

Netoxický čistič oken a zrcadel

Zahoďte chemické čističe oken a rozhodněte se pro přírodní alternativu se škrobem. Smíchejte jednu polévkovou lžíci škrobu se dvěma šálky vody a několika kapkami bílého octa. Nalijte roztok do rozprašovače a máte účinný čistič oken a zrcadel, který nezanechává šmouhy. Směs nastříkejte na skleněný povrch a setřete ji hadříkem z mikrovlákna.

Odstraňovač odolných skvrn

Podle TheKitchn si pasta ze škrobu dobře poradí i s řadou odolných skvrn, a to zejména z kožených a koženkových věcí. Velmi dobře s ní můžete vyčistit drobné skvrny na kožených taškách, bundách nebo nábytku. Naneste pastu na znečištěné místo a nechte několik hodin působit. Po zaschnutí zbytky jemně setřete.

čištění sedačky iZdroj fotografie: Freepik

Odstraní zbytky lepidla, rez či inkoust

Lepicí páska je výborný pomocník, bohužel po jejím použití zůstávají na některých površích zbytky lepidla. I ty vám pomůže odstranit škrobová pasta. Můžete ji také použít na kovové povrchy, které napadla rez. Nechte ji několik hodin působit a poté setřete. Inkoust z papíru odstraníte tak, že na něj kápnete trochu vody se škrobem. Když se inkoust vstřebá, papír vysušte. Pasta ze škrobu také dobře čistí špinavé klávesnice.

Které z těchto tipů se škrobem vyzkoušíte u vás doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články