Jak se ubránit agresivnímu psovi: Rychlé pohyby situaci zhorší, musí se seznámit s pachem
Otázka obrany před psím útokem je rozhodně na místě, protože tyto situace jsou čím dál častější. Cca 4,5 milionu Američanů je pokousáno každý rok.
Obsah článku
Z toho 6 000 – 13 000 případů končí v nemocnici, přibližně 30–50 pak smrtí. Podle statistik American Animal Hospital Association se jedná nejčastěji o útočící pitbuly, německé ovčáky, teriéry a rotvajlery, přesně v tomto pořadí. Existují ovšem techniky a postupy, jak se nepříjemnému setkání vyhnout. I když ale pochopíte mechanismy, největší překážkou je váš vlastní strach a panika. Pes totiž obojí vycítí a bude reagovat. A ideální podmínky prakticky neexistují.
Klidný pes a potenciální útok
Dokud pes sám nezaútočí, je šance střetu předejít. Hlavně nepanikařte a nedělejte prudké pohyby. Klidně k němu natáhněte ruku, může si vás tak očichat a seznámit se. Vyhněte se také upřenému očnímu kontaktu, pes ho vždy bere jako hrozbu a výzvu k souboji. Při zachování klidu se můžete pomalým pohybem dostat z jeho dosahu. Případně hoďte stranou kámen nebo větev, abyste ho rozptýlili. Platí pro případy, kdy majitel není nikde poblíž.
Zastrašení psa
Pokud se střet zdá nevyhnutelný, v první řadě zkuste psa jednoduše zastrašit. Jste vyšší než on, musí k vám fyzicky vzhlížet. Použijte křik a přehnaná agresivní gesta.
Hodí se pepřový sprej
Stejně jako proti lidským násilníkům zabírá tento obranný prostředek i proti většině psů. Ne vždy však funguje na ty nejzuřivější. I když zvíře opravdu dobře zasáhnete, bude trvat aspoň několik vteřin, než se efekt chemikálií plně dostaví. A velmi zuřivý pes dokáže i za tak krátkou dobu napáchat opravdu hodně škody – zvlášť na dětech. Základem je samozřejmě mít tuto věc připravenou ještě před útokem. To je ostatně klíčová okolnost pro každou zbraň.
Zásah do čenichu
Jestli na vás pes stále doráží a žádnou zbraň nemáte, zkuste ho normálně kopnout do čenichu. Tedy za předpokladu vhodného terénu, který neklouže, a dobrých bot. Plus také toho, že jste schopni takový manévr provést. I když přímo neuklouznete, pes je vždy velmi rychlý terč. A když zvednete nohu, může snadno proklouznout pod ní a dostane se vám do rozkroku.
Chraňte citlivé části
Podle síly oblečení kryjte svoje genitálie nebo krk rukou, na které vám kousnutí nebude tolik vadit.
Útok na oči
Než vás pes někde povalí na zem, přitáhněte si ke spodní části hrudi jeho hlavu. Stůjte pevně, abyste udrželi rovnováhu a neshodil vás. Pak mu palci zatlačte na oči a nebojte se toho. Jakékoli zvíře se totiž bude snažit chránit si tento velmi citlivý orgán proti dalšímu poškození. Ano, asi utrpíte několik škrábanců nebo kousnutí, je to ale jediný způsob ochrany a možnost, jak ho udržet v potřebném dosahu.
Pokud se mu podaří dostat vás na zem a pořád vás hryže do ruky, snažte se ji přitáhnout k trupu a opět se zaměřte na oči. Musíte to ale udělat rychle, než vám začne cílit na hrdlo. Útok psa je obvykle extrémně rychlá situace, jde také o zcela přirozené predátory.
Teorie versus praxe
Instruktoři sebeobrany se velmi často setkávají s mnoha „radami“ od svých studentů. Takovými, které někde slyšeli nebo četli. Mají být zaručené, většinou však selhávají při střetu s realitou. Otázka instruktora pak obvykle zní: „Už jste se někdy dostali do situace, kdy vás pokousal opravdu naštvaný pes?“ Zkušenost vždycky vítězí nad teorií.
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h