Přesolené jídlo se dá ještě zachránit. Pomůže škrob, voda i šťáva z citronu
Kdo tvrdí, že nikdy v životě nepřesolil jídlo, nejspíše lže. Naštěstí existuje pár jednoduchých triků, které vám v takovém případě pomohou.
Automaticky solíte jídlo při každém kroku receptu a na konci vaření zjistíte, že výsledek chutná jako slaná voda. Nezoufejte, i ze slané vody lze nakonec vytvořit opravdu výbornou večeři či hlavní chod. Zkuste jednoduché triky a zachraňte své pohoštění před zbytečným vyhozením do odpadkového koše nebo do záchodové mísy.
Obyčejná voda vám zaručeně pomůže
Rychlým a celkem účinným receptem na nápravu přesoleného jídla je jednoduché naředění pokrmu vodou. Pokud jste právě uvařili příliš přesolenou polévku, není nic jednoduššího než ji naředit trochou studené vody, přivést ji znovu k varu a vyvážit tak její slanost. Nezapomeňte však, že jste vodou nejspíše také zeslabili chuť ostatních ingrediencí, a proto bude potřeba polévku znovu dochutit.
Příliš slanou polévku můžete zachránit také přidáním obyčejné brambory. Není potřeba ji krájet ani loupat. Stačí ji opravdu jen ponořit do polévky a čekat. Brambora sama z polévky sůl vytáhne a škrob zase zjemní její chuť a polévku mírně zředí. Je však potřeba říct, že výsledky této metody nejsou nijak ohromující, proto nečekejte žádné zázraky a použijte ji jen při mírném přesolení.
Pokud máte po ruce téměř jakoukoli kyselinu, máte také vyhráno. Do přesolené polévky můžete kápnout kapku citronu či jemného octa a jejich kyselostí tak zamaskovat přílišnou slanost. Kyselina nejlépe vytáhne slanost z brambor a ryb. Ovšem i s těmito ingrediencemi buďte opatrní. Velmi snadno byste mohli získat z velmi slaného jídla pokrm velmi kyselý.
Slané maso a uzeniny z obchodu
Maso či uzeniny koupené v supermarketech bývají často také velmi slané. Naštěstí existuje jednoduchá pomoc. Přesolený produkt stačí přes noc nechat odležet ve vodě. Přebytečná sůl se vyluhuje do vody a vy si na šunce či masu budete moct opravdu pochutnat. Příliš slaný pokrm můžete zachránit také přidáním krémové složky, například smetany. Pokrm bude mnohem jemnější, což změní vnímání chuti, a jídlo se tak bude zdát méně slané.
Klíčem k úspěchu je také vnímání slanosti jednotlivých surovin, které do jídla přidáváte. Například sójová či rybí omáčka jsou dost slané samy o sobě a jídlo, do kterého je přidáváte, už moc přisolovat nemusíte. Stejně tak vrstva parmazánu na vašich těstovinách dodá vašemu jídlu mnohem víc soli, než jste si možná uvědomovali. Někdy zkrátka vaříte z tak slaných surovin, že přisolovat samotné jídlo už je opravdu zbytečné.