Když skončila sbírka plastových víček, využila je na zahradě. Její nápad lidi natolik zaujal, že začali sbírat znovu

Unikátní využití pestrobarevných plastových víček rozsvítí každou zahradu a navíc budete mít dobrý pocit, že recyklací ochraňujete přírodu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Plastové lahve mají na zahradě široké využití, a navíc je to skvělý způsob recyklace. Víčka ale většinou končí v odpadcích. Když ale popustíte uzdu fantazie, můžete je kreativním způsobem také využít. Obyčejná víčka se tak mohou stát klíčovou součástí neotřelého a unikátního prvku zahrady, který každého na první pohled upoutá. Z víček je možné vytvořit zajímavé okraje záhonů, krmítka, ale také jedinečné zahradní cesty a chodníky nebo umělecká díla na stěnách.

Použít lze úplně obyčejná víčka

Každý se snaží, aby jeho zahrada vypadala co nejlépe. Cestičky nejsou sice tím nejdůležitějším, ale pokud jsou nezvykle upravené, všimnete si jich. Mohou být kamenité, písčité, vytvořené z keramických úlomků anebo také z plastových víček. Dají se z nich sestavit působivé barevné mozaiky s originálními vzory, které vám budou sousedé závidět. Přitom jde o levnou věc, kterou za normálních okolností prostě vyhazujete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvořit cestičku z víček od plastových lahví navíc není zvlášť náročné. Stačí jen trocha odhodlání, kreativity a chuti do práce. Mozaiku hravě sestavíte z těch nejobyčejnějších a nejdostupnějších víček. Výsledek bude vypadat úžasně. Pokud máte nashromážděných dost barevných základních prvků, můžete začít. Dobré je, aby víčka byla tužší, protože chodníček bude dost namáhaný tím, jak po něm budete chodit.

Mozaika bude zdobit zahradu

Než začnete atypický chodník stavět, rozmyslete si, jaký vzor chcete vytvořit. Mohou to být složité ornamenty, pravidelné vzory, ale skvěle bude vypadat i pouhé nahodilé rozložení pestrobarevných víček. Pak už můžete začít tvořit. Pokud neplánujete vytvořit na zahradě trvalou dekoraci, stačí, když víčka jenom zatlačíte přímo do země. Počítejte ale s tím, že se časem začnou postupně vylupovat a mezi víčky začne brzy prorůstat tráva a plevel.

Aby chodníček opravdu vydržel, použijte k jeho stavbě cement, písek a stavební lepidlo. Je to sice pracnější, ale zato efektivnější způsob. Vykopejte zhruba 10 centimetrů hlubokou cestičku. K okrajům a do rohů zatlačte do země kůly a výkop opatřete bedněním. Dno vyplňte směsí drceného kamene nebo štěrku. Pak si připravte maltu z cementu, písku a lepidla. Nalijte směs na podklad, vyrovnejte ho a rychle, dokud malta nestihne ztuhnout, na ni položte víčka. Mozaika je hotová.

Jaké další výrobky z recyklovaného materiálu znáte?

Zdroj: VK
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články