Kulaté a vypouklé okénko nemají dvířka pračky jen tak | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jen hrstka lidí ví, proč má sklo u dvířek pračky vypouklý tvar: Zvláštní konstrukce má důležitý význam, který překvapí každého

Jen hrstka lidí ví, proč má sklo u dvířek pračky vypouklý tvar: Zvláštní konstrukce má důležitý význam, který překvapí každého

Pračka by se měla čistit jednou měsíčně. Pokud hledáte levné a k životnímu prostředí ohleduplné řešení, vsaďte na tradiční pomocníky, kteří nechybí v žádné domácnosti.

dvirka sklo pracka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pračky patří k nejvytíženějším spotřebičům v domácnosti. Když si je lidé pořizují, hraje roli výkon i spotřeba a pokud nejsou vestavěné, tak i designe. Ten se ale liší jen minimálně. V podstatě jde pouze o vychytávky na ovládacím panelu. Charakteristická kulatá průhledná dvířka má každá s předním plněním. Možná vás někdy napadlo, proč nejsou hranatá, jako mívají pračky, které se plní vrchem, nebo půlkruhová či oválná? Zakřivená skleněná dvířka jsou zajímavý detail, který ani zdaleka není bezvýznamný.

Dosahuje vyšších otáček při ždímání

První pračky se plnily vrchem, měly oválný i obdélníkový tvar a byly velmi populární. Až v padesátých letech dvacátého století je začaly válcovat pračky s předním plněním. V současnosti v domácnostech drtivě převládají. Jsou totiž praktičtější a efektivnější. Konstrukce spotřebiče, která umožňuje vkládat prádlo do bubnu zepředu, má řadu technických výhod. Pračka díky tomu může například dosahovat mnohem vyšších otáček odstřeďování, což výrazně usnadnilo sušení prádla.

Tvar dvířek je důležitý, aby se u nich oblečení neshromažďovalo, protože by se nemuselo pořádně vyprat. Konkávní dvířka, kterými jsou pračky osazené, neustále tlačí prádlo do bubnu. Takže se rovnoměrně namáčí, pere, máchá i ždímá. Dvířka jsou pevnější a odolnější vůči tlaku. Jejich neobvyklá konstrukce zajišťuje efektivní fungování odstřeďovacího mechanismu. Vypouklé sklo zase brání tomu, aby se prádlo dostalo do kontaktu s gumovým těsněním. Po pár praních by se totiž rychle opotřebovalo.

Pomůže jedlá soda i kyselina citronová

Pračky, které mají plnění vrchem, nepotřebují speciální kulatá skleněná dvířka. Prádlo totiž zůstává na dně a na dvířka není vyvíjen tak velký tlak. Pokud jde o čištění, jsou plochá dvířka těchto praček bezproblémovým prvkem. U těch kulatých je to horší, ale nikoli neřešitelné. Úklid i údržba pračky jsou důležité, aby spotřebič správně fungoval. Existuje spousta speciálních prostředků určených k čištění pračky. Pokud dáváte přednost levnějšímu a ekologičtějšímu řešení, vsaďte na pomocníky, kteří nechybí v žádné domácnosti.

zena pracka dvirka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čištění pračky hravě zvládnete, když využijete vlastností jedlé sody nebo kyseliny citronové. Pokud se rozhodnete pro sodu, která má čisticí, bělící a deodorační schopnosti, stačí, když dáte 1 polévkovou lžíci do zásobníku na prací prostředek. Pak už jen nastavíte prací cyklus a pro účinné odstranění nečistot, vodního kamene a nepříjemných pachů zvolíte teplotu 90 °C. Na nečistoty, vodní kámen a plísně zabere kyselina citronová. Zhruba třetinu hrnku kyseliny nasypete do zásobníku a další postup je stejný jako v případě jedlé sody.