Nesmrtelný keř pro líné zahrádkáře, o kterém málokdo ví. Přežije jakékoliv podmínky a sklidí obdiv od všech sousedů
Každá zahrada by měla skrývat něco, co na sebe strhne pozornost a upoutá na první pohled. Japonská kdouloň je pro takový záměr ideální, kvete, plodí a supluje živý plot.
Japonská kdouloň si cestu na české zahrady teprve hledá a k vidění je jen výjimečně. Je to ale téměř univerzální keř. Umí se přizpůsobit každému ročnímu období a skvěle zapadá mezi ostatní rostliny a keře. Není agresivní, ani příliš citlivý na změny. Zdá se, že nemá daleko k ideálu.
Ze začátku potřebuje pomoct
Japonská kdouloň je nenáročný keř, kterému vyhovuje písčitá nebo hlinitá půda, nemá rád příliš vlhké prostředí, dobře snáší horké počasí a ostré slunce i sníh a mírný mráz. Ze začátku ale vyžaduje pravidelnou zálivku, aby dostatečně zakořenil a zesílil. Důležitá je také ochrana před studeným větrem, v prvním roce kvalitní hnojení a průběžné odstříhávání starších větví.
Na jaře květy, na podzim plody
Na přelomu května a června je japonská kdouloň obsypaná drobnými květy. Ty mohou být v různých barvách, záleží na druhu. Nejoblíbenější jsou světle růžové, ale existují i čistě bílé, tmavě růžové nebo sytě oranžové. O tři měsíce později nahrazují květy plody nápadně připomínající žlutá jablka. Jejich chuť je nakyslá a jsou plné vitamínu C. Spíš než k přímé konzumaci se ale hodí pro výrobu džemů, marmelád nebo slazených kompotů.
Kdouloně jako součást živého plotu
Japonská kdouloň se snadno stříhá a tvaruje a je ideální jako zajímavý „doplněk“ živých plotů. Keře by mělo dělit minimálně půl metru, aby měly dostatek prostoru pro růst. Čím více kdouloní bude zasazeno, tím finančně náročnější bude prvotní investice. Péče o ně je ale minimální a vydrží beze změny několik let. Bude tak jen originálním a neokoukaným prvkem živého plotu bez nutnosti speciální péče.