Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub

Díky aplikování mykorhizního roztoku porostou túje rychleji a hustěji a budou odolnější proti škůdcům a chorobám. Lze ho aplikovat k sazenicím i vzrostlým stromkům.

Živý plot z tújí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Túje je dřevina z čeledi cypřišovitých a patří jednoznačně mezi nejčastěji vysazované stromy ve městech i na zahradách. Velkou výhodou je, že přes zimu neopadá a je vhodná k řezu. Pro její rychlý a pravidelný růst je také často favoritem při výsadbě živého plotu. Klidně ale může stát samostatně jako solitér. Unikátním hnojivem ale podpoříte její růst a zaručíte si tak, že na vás neuvidí sousedé ani lidé procházející kolem vašeho pozemku.

Mykorhiza je skvělou volbou hnojiva

Túje nepatří mezi náročné dřeviny, mají ale také své nároky na hnojení. Hnojit se doporučuje v březnu a začátkem července draselnou solí a kompostem. Stejně tak vyžadují i hnojivo s příměsí fosforu a dusíku. Pokud ale chcete, aby vaše túje opravdu nádherně a hustě rostly, aplikujte mykorhizní roztok. Mykorhiza znamená symbiózu mezi rostlinou a houbou, kdy houba zásobuje rostlinu vláhou a živinami z půdy. Houba si bere také živiny potřebné k jejímu růstu a celý proces je prospěšný pro obě strany.

Ideální je namočit kořeny tújí do mykorhizního roztoku ještě před samotným zasazením do půdy. Pokud ale chcete oživit a povzbudit v růstu i již vzrostlé túje, je to možné. Udělejte několik jamek v okolí túje a aplikujte roztok tak, aby se dostal ke kořenovému systému. Díky aplikování mykorhizy nejen, že budou túje odolnější vůči škůdcům a chorobám, ale snížíte tím i spotřebu hnojiva a vody při zalévání. Mykorhizní roztok je vhodný rovněž na posílení růstu rajčat, borůvek, muškátů, růží či jalovce.

Jak se správně starat o túje

Tújím se bude nejlépe dařit na slunném nebo polostinném stanovišti. Tato dřevina je plně mrazuvzdorná a odolná. Bývá však poměrně náročná na vodu. Pokud je tedy umístěná na suchém stanovišti s propustnou půdou, může se stát, že kvůli nedostatku vláhy začne nevzhledně hnědnout a následně odejde úplně. Je tedy potřeba túje dobře zalévat, ale pozor, nepřelévat!

Stříhání túje iZdroj fotografie: Depositphotos

Za hnědnutím dřeviny ale může stát i stáří, nedostatek živin (zejména hořčíku) nebo napadení škůdcem. Při nedostatku hořčíku je možné aplikovat hořečnaté hnojivo, které je vhodné na všechny dřeviny v zahradě. V případě napadení škůdcem je nutné sáhnout po vhodném postřiku. Pokud máte z tújí živý plot, dbejte na to, aby byly mladé stromečky zasazené v rozestupu 30 cm. Budou-li příliš blízko u sebe, může to být také důvod, proč se jim nedaří.

Jak se vám daří pěstování tújí?

Zdroj: Hunker
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články