Pokud v melounu objevíte prasklinu, zbystřete. Proč není doporučováno takový plod jíst?

Poznat kvalitní meloun je občas dřina. Když ovšem najdete ten správný, chutný a šťavnatý, rozhodně přinese nespočet benefitů.

i Zdroj fotografie: Alamy Stock Photo
                   

Industrializace, nárůst používání chemických hnojiv a dalších prostředků i značný vzestup poptávky způsobily vývoj potravin, jež nám nemusí příliš prospívat. Náš požadavek na celoroční dostupnost veškerého sortimentu ovoce a zeleniny si vynutil obrovské požadavky na jeho logistiku, skladování a dozrávání mimo přirozené prostředí. Tomuto systému padl za oběť i meloun, kterému je zvláště v létě velmi těžké odolat.

Prasklina uvnitř melounu

Lze prakticky udělat jen jediné, a to pečlivě vybírat zdroj, odkud melouny odebíráte. K dnešním zelinářům jezdí mnoho zahraničních zásilek. U melounu prodávaného na kraji silnice nebo u vchodových dveří je mnohem zřetelnější a jasnější, že pochází od místního pěstitele. Pro zjištění kvality samotného ovoce je nevyhnutelně nutné podívat se dovnitř, jak se říká „na zoubek“. Pokud najdete uvnitř prasklinu, raději se kusu vyhněte.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pravděpodobně máte co dočinění s nepřirozeným ovocem, takový kus může být i škodlivý vašemu zdraví. Růst melounu bývá totiž stimulován chemickou látkou zvanou forchlorfenuron. Ta byla v mnoha zemích zakázána, stále je ovšem povolena v Číně. Proto je důležité si tuto okolnost uvědomovat a věnovat pozornost tomu, odkud se jídlo bere. Jaké jsou vlastně výhody konzumace melounu, když narazíte na kvalitní?

Ovoce bohaté na antioxidanty

Meloun obsahuje více lykopenu než syrová rajčata. Jde tak o účinný antioxidant, který bojuje proti škodlivým účinkům volných radikálů. Spolu s tím posiluje imunitní systém a zpomaluje proces stárnutí, a to jak na buněčné, tak i celkové tělesné úrovni.

Hydratační efekty

Ovoce obsahuje především vodu, proto jde o výborný prostředek hydratace. Umožňuje rychlejší odstranění toxinů, jelikož nutí k práci ledviny a člověk častěji močí. Tento dopad je dobrý i pro střeva, velké množství tekutiny spolu s příjmem vlákniny vede k pravidelnému vyprazdňování.

iZdroj fotografie: Pxhere

Veliká zásoba vitamínů

Značný obsah vitaminu C přispívá ke zdraví dásní, zubů, cév, tvorbě kalogenu, a také správné funkci vašeho imunitního systému. Přítomnost vitaminu B6 podporuje látkovou výměnu, působí proti chronické únavě a obsahuje mimo jiné také vitaminy A a B1.

Prevence projevů svalových křečí

Díky vysokému obsahu draslíku a již zmíněnému vitaminu B6 je meloun velmi oblíbený u sportovců. Složky vodního melounu jsou výbornou prevencí křečí a zlepšují vstřebávání bílkovin v těle. Po cvičení uvítá tělo také onu hydrataci a přirozené doplnění minerálů.

Jaké je vaše nejoblíbenější ovoce?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články