Povodně ukázaly Čechům chyby v pojištění: V těchto případech nic nedostanete
Některé pojistné smlouvy mohou například obsahovat výluky pro vytopení sklepa, jiné mohou vyžadovat, aby byly nároky uplatněny rychle.
Obsah
Povodně jsou jednou z nejničivějších přírodních katastrof, která za sebou často zanechává spoušť a chaos. Ačkoli se většina lidí domnívá, že jejich pojistná smlouva pokryje veškeré škody způsobené těmito událostmi, pravda je často složitější.
Špatné pochopení pojistné smlouvy
Hlavním problémem, se kterým se mnoho majitelů domů potýká, je neúplné pochopení rozsahu jejich pojistné smlouvy. Mnozí se domnívají, že pokud mají pojištěnou svou domácnost, jsou chráněni před jakoukoli katastrofou, včetně povodní. Typické pojistné smlouvy na domácnost však často vylučují škody způsobené povodní, pokud není přidáno specifické pojištění, jak potvrzuje i web CNN.
Někdo může mít například pojištěnou konstrukci domu, ale nemusí mít pojištěn obsah uvnitř. To znamená, že zatímco stěny a střecha domu mohou být kryty, nábytek, elektronika a osobní věci by v případě poškození záplavovou vodou kryty nebyly. Podobně, pokud má někdo pojištěnou pouze stavbu domu, ale chybí mu pojištění okolních nemovitostí nebo samostatně stojících budov (jako jsou garáže nebo kůlny), může se stát, že škody na těchto místech nebudou kryty.
Když vás „zásah vyšší moci“ nechá na holičkách
Mnoho pojistných smluv obsahuje výluky pro takzvané „zásahy vyšší moci“ – jde o přírodní události, jako jsou třeba právě povodně, zemětřesení apod. Ovšem v některých případech, pokud je povodeň zařazena mezi takové události, nemusí vaše pojištění pokrýt vůbec žádné škody.
Lokalita a zase ta lokalita
K dalšímu častému omylu dochází, když se majitelé domů domnívají, že protože nežijí v rizikové povodňové oblasti, nepotřebují pojištění proti vodě. Záplavy však mohou nastat kdekoli a i nemovitosti v málo rizikových oblastech mohou utrpět povodňové škody v důsledku neočekávaných povětrnostních událostí, problémů s odvodněním nebo blízkých stavebních projektů. Ti, kteří s těmito riziky nepočítají, se často musí s finanční zátěží spojenou s opravami vypořádat sami.
Dokumentace je klíčová
I když máte pojištění proti povodním, může se stát, že vám nebude vyplaceno žádné plnění, pokud škodu řádně nezdokumentujete. Pojišťovny vyžadují podrobné záznamy o škodách, aby mohly vyřídit pojistné události. To znamená pořídit jasné a komplexní fotografie a videa svého majetku před povodní, během ní a po ní.
Pokud tak neučiníte, může dojít ke zpoždění nebo dokonce k zamítnutí vaší pojistné události, jak varuje web SeznamZprávy. A jestliže jste o bydlení vlivem povodní dokonce přišli, nezoufejte. Nové si můžete postavit i do 100 000 Kč, o čemž jsme na webu adbz také informovali dříve.