Lidem, kteří bydlí v paneláku hrozí pokuta přes 20 000 Kč. I vám
adbz.cz » Hobby » Lidem, kteří bydlí v paneláku hrozí pokuta přes 20 000 Kč. Týká se to i vás?

Lidem, kteří bydlí v paneláku hrozí pokuta přes 20 000 Kč. Týká se to i vás?

Život v paneláku má svá pro i proti. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že porušení některých pravidel je může stát plno peněz.

panelak balkon
Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA

Mnoho lidí v současné době bydlí v panelácích, které jsou skvělým útočištěm zejména pokud žijete ve větším městě. Většinou je jejich pronájem levnější a nachází se poblíž důležitých zařízení, jako jsou obchody, kavárny a další. Existuje však i mnoho nevýhod, které si mnozí, kdo se v nich rozhodnou bydlet, neuvědomují – a to podle webu DomekiOgrodek zejména co se týče schodiště. Jeho nedokonalý úklid vás může přijít na obrovské pokuty.   

Schodiště by mělo být vždy uklizené 

Problém spočívá zejména v tom, že většina lidí má tendenci nechávat na schodišti kočárky, kola, odpadky, nebo dokonce starý nábytek. Tyto předměty však nejenže znemožňují průchod ostatním členům ubytovacího zařízení, ale vytváří potenciální překážku pro hasiče. Tedy pokud by se museli v případě nouze dostat do potřebných bytů (například kvůli požáru) a odložené věci by se jim připletly pod nohy, což by znemožnilo jejich zásah.   

Pokud by taková situace nastala, můžete se dostat do velkých problémů. Jak uvádí web Hzscr, znemožnění hasičského zákroku se trestá vysokými pokutami. V krajních případech dokonce odnětím svobody na několik let. Rovněž je třeba brát na vědomí, že kvůli odloženému materiálu by mohly přijít osoby v ohrožení o život nebo k nebezpečné újmě. Hasičský sbor proto apeluje na všechny, aby se snažili udržovat pořádek a respektovali ostatní. 

Pokuty ve výši až 20 000 Kč

Kvůli lidem, kteří schodiště před svými byty zpravidla neuklízí, začal hasičský záchranný sbor provádět občasné kontroly paneláků. Během těch se zaměřuje na to, zda je prostor v pořádku a v případě potřeby by tam mohli odborníci bez problému zakročit. Pokud by byl společný prostor nevyhovující a naopak se v něm nacházely zbytečné předměty, mohou strážníci udělit pokutu až 20 000 Kč a trest v podobě podmíněného odnětí svobody. 

Schodiště v paneláku
Zdroj fotografie: Depositphotos
Odložené věci na schodišti vás mohou stát vysoké pokuty.

Příkaz k odstranění věcí ze schodiště může být vydán i vlastníkem budovy nebo městskou policií. K tomu dochází nejčastěji v případě, kdy si stěžují ostatní spolubydlící. Na webu adbz jsme také psali o tom, jak vypadalo bydlení v paneláku za dob socialismu