Použití rýžové vody na pokojové rostliny i ovocné keře |adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Univerzální rýžové hnojivo pro obrovskou sklizeň ovoce i zeleniny. Vysoce účinné, snadná příprava

Univerzální rýžové hnojivo pro obrovskou sklizeň ovoce i zeleniny. Vysoce účinné, snadná příprava

Rýžová voda nemusí končit vždy v odpadu, najde si i jiné využití v domácnosti. Ideální je ji použít na zalévání rostlin, které to jistě ocení.

sklizen
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rýžová voda je vedlejší produkt při vaření rýže, který je ale škoda vylévat do odpadu. Najde své uplatnění při zalévání rostlin. Můžete ji použít k jejich hnojení, obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které rostliny podpoří k růstu. Může být i prevencí před napadnutí rostlin různými škůdci.

Výhody použití rýžové vody na rostliny

Rýžová voda je ekologicky šetrný zdroj hnojiva, neobsahuje žádné škodlivé látky a chemikálie. Její získání je velmi snadné, a navíc použijete něco, co byste jinak vylili do odpadu. Ušetříte za nákup speciálních hnojiv. Rýžová voda podporuje zdravé bakterie v půdě a růst rostliny.

vareni ryze
Zdroj fotografie: Pixabay

Rýžová voda

Rýžovou vodu nejčastěji získáte vařením nebo i proplachováním. Mytím rýže z ní odstraníte rýžový prach, který se rozpustí ve vodě. Vařením rýže má voda více živin a je tedy pro rostliny více prospěšná. Obsahuje škroby a prospěšné látky.

Čím je rýžová voda prospěšná rostlinám

Rýžová voda obsahuje malé množství NPK, to jsou základní živiny potřebné pro všechny rostliny. Ty by měly přispívat k rychlejšímu růstu a zvýšit produkci plodů. Rýžová voda obsahuje také škroby, ty poskytují rostlině potřebné sacharidy pro dostatek energie a podporují užitečné bakterií v půdě.

zalevani rostliny
Zdroj fotografie: Pixabay

Bakterie pomáhají rozkládat organický materiál v půdě na použitelné živiny pro rostliny. Rýžová voda zvyšuje podíl dusíku, fosforu, draslíku a dalších minerálů v půdě, které rostlina potřebuje ke správnému růstu a aby se těšila zdraví.

Použití rýžové vody na rostliny

Rýžová voda se může používat na zalévání, rosení nebo namáčením. Pokud budete používat vodu, která vám zbude po uvaření rýže je dobré ji ještě naředit. Rostliny můžete vodu zalévat nebo také rosit použitím láhve s rozprašovačem. Vždy je dobré vodu aplikovat na celé listy, z vrchu i zespoda.

Namáčení rostliny

Do větší nádoby dejte rostlinu i s květináčem. Do výšky 2–4 cm nalijte rýžovou vodu, nechte rostlinu takto alespoň 15 –20 minut. Pokud cítíte, že je hlína vlhká i z vrchu, můžete rostlinu vyndat a přemístit na místo, kde bude moct přebytečná voda okapat. Rostlina tak bude moct absorbovat živiny kořeny a vytěží tak co nejvíce prospěšných látek. Tato metoda zajistí, že nebude rostlina přelívána a předejdete tak hnilobě kořenů.

pokojove rostliny
Zdroj fotografie: Unsplash

Při používání rýžové vody se vždy ujistěte, že má pokojovou teplotu, nikdy nepoužívejte vodu hned po uvaření, je horká a rostlinu by zahubila. Rýžová voda může být použita i jako přírodní pesticid na zahradě, pomůže vám v boji se škůdci a odláká i mušky, komáry nebo různé brouky. Výborná je i na hnojení ovocných keřů, zejména v období než začne keř plodit, zvýšíte tak produkci plodů.

Zdroj: FlourishingPlants