Některé rostliny mohou být pro děti a domácí mazlíčky nebezpečné. Mezi nimi je také břečťan nebo tchynin jazyk

Běžně pěstované pokojové rostliny bývají často jedovaté. Podívejte se, zda se vyskytují i u vás doma, a případně zvažte jejich přesun na bezpečnější místo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud je člověk zahrádkář či pěstitel amatér, často vybírá v obchodě květiny podle vzhledu, případně podle nároků na světlo či zálivku. Tyto aspekty jsou rozhodně důležité, měli byste ale vědět, že některé běžně pěstované rostliny mohou být toxické pro vás, vaše děti a domácí mazlíčky. Nebezpečí mohou představovat v případě kontaktu s listem, konzumací plodů, květů či půdy, případně pitím z podmisky. Na které rostliny si dávat při výběru obzvláště pozor?

Rostliny, které mohou uškodit

U některých květin a rostlin byste měli zvážit, zda je nedat mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, aby nedošlo k újmě na zdraví.

1. Potos roste rychle, ale škodí

Tato často pěstovaná rostlina je nenáročná, a proto i oblíbená. Ač výborně pomáhá čistit vzduch, je potos mírně škodlivý a konzumace většího množství může vést k zažívacím potížím, otoku rtů či podráždění kůže. Zvířata může poznamenat otokem jazyka a úst či žaludečními nevolnostmi. Ve vážných případech může dojít až k selhání ledvin a následné smrti.

pothos, potos, jedovatá rostlina iZdroj fotografie: Piqsels

2. Lilie jsou jedovaté jen některé

Tyto velice elegantní květiny bývají jedovaté. Ne však všechny druhy. Mezi ty toxické patří kala, lilie tygrovaná či oblíbená lilie Lilium speciosum var. rubrum. Jedovaté jsou všechny části rostliny a závažnější důsledky jejich konzumace pocítí zvířata.

3. Oleandr skrývá prudký jed

Ač jsou oleandry spjaté spíše s jižními zeměmi, i u nás se jim při dobré péči daří. Ale pozor – jsou prudce jedovaté, a to celá rostlina, nejvíce pak listy. U lidí i zvířat se mohou projevit příznaky jako arytmie či závrať, mohou ale končit i fatálně.

4. Filodendron může způsobit smrt

Pro svou nenáročnost také patří mezi stálice na našich parapetech. Raději ho ale přesuňte vysoko na regál, u dětí totiž může po pozření velkého množství způsobit až smrt. Často ale bývá průběh mírný, hůře snáší konzumaci této rostliny domácí mazlíčci.

Břečťan je jedovatý iZdroj fotografie: Pixabay

5. Břečťan se používal k výrobě jedů

Tuto popínavou a plazivou rostlinu asi není třeba moc představovat. Roste hojně všude kolem a je často používána i na dekoraci. Funguje také jako výborný čistič vzduchu. Způsobuje pouze mírné otravy ve formě podráždění kůže, horečky či vyrážky.

6. Užovník vypadá krásně, ale klame vzhledem

Užovník, také známý jako kaládium či andělská křídla, má nádherně zbarvené listy. Jejich požití ovšem může způsobit potíže s dýcháním, nevolnost, pálení a otok rtů a hrdla.

7. Syngonium je jedovaté pouze mírně

Tato rostlina také není náročná na pěstování a její konzumace může způsobit pouze mírné projevy otravy, jako například žaludeční nevolnost a podráždění kůže.

jedovatá pokojová rostlina, užovník iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Lopatkovec potěší krásou, ale skrývá nebezpečí

Je to stálezelená trvalka, která kvete typickými bílými květy. Pro svou nenáročnost na pěstování a světlo je velice oblíbená. Je pouze mírně jedovaté a může způsobit průjem, otoky a pálení rtů či jazyka či zvracení.

9. Difenbachie patří mezi nejjedovatější pokojovky

Čím má více světla, tím zajímavěji zbarvených listů dosahuje. Buďte ale opatrní, je jedovatá a její konzumací si můžete přivodit otok a necitlivost v ústech či zvracení.

10. Tchynin jazyk je také zákeřný

Jinak také známý jako jazyk ďáblův či hadí. Už název vypovídá, že s touto jinak nenáročnou pokojovou rostlinou není radno si zahrávat. Často se dává jako kolaudační dárek, protože by měl obydlí ochránit před vším zlým. Požitím si můžete přivodit ale spíše mírné obtíže typu nevolnosti či slinění.

Tchynin jazyk odkáže bojovat s plísní iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak předejít otravě z těchto rostlin

Primárně by tyto rostliny měly být úplně mimo dosah dětí a domácích zvířat. Dětem se pokuste vysvětlit, že ač jsou květiny krásné, neměly by se jich dotýkat, pokud si nejsou jisté jejich nezávadností. Při práci s nimi používejte ochranné rukavice a například odstřižené či uschlé listí vyhazujte rovnou na kompost či do popelnice. Ubezpečte se, že domácí mazlíčci mají vždy čistou vodu ve své misce, nebudou tak mít nutkání pít z podmisky s rostlinami.

O které pokojové rostlině jste nevěděli, že je jedovatá?

Zdroj: Dengarden
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články