Renovované chatě u jezera dominuje čistá bílá | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Z ponuré chaty udělali místo, které sálá bezpečím a klidem. Celému prostoru dominuje bílá barva

Z ponuré chaty udělali místo, které sálá bezpečím a klidem. Celému prostoru dominuje bílá barva

Získejte inspiraci z jednoduché bílé palety a nadčasových detailů, které ukrývá renovovaná a modernizovaná chata u jezera.

dum bily jezero
Zdroj fotografie: Se souhlasem Alexander Rowley

Před renovací šlo o ponurou chatu z roku 1969, která stála na krásném místě u jezera. Ačkoli chata díky svému stáří a neudržování vypadala tajemně a smutně, místo bylo opravdu kouzelné. S trochou práce a fantazie by to mohlo být opravdu skvělé místo, kde trávit s rodinou a přáteli víkendy nebo letní dovolené. Stačilo jen unavený dům proměnit ve vzdušný a prosluněný prostor plný života.

Upoutala ho na první pohled

Kevin Walsh hledal místo, kde by mohl trávit víkendy a dovolené. Zalíbila se mu chata v Hot Springs v Arkansasu. Chata měla klenutý strop a stěnu plnou oken s výhledem na jezero Hamilton. Navíc byl v chatě kombinovaný obývací prostor a jídelna s kuchyní. „Celý dům je opravdu jedna otevřená místnost,“ říká Kevin. Plánování rekonstrukce prý bylo neuvěřitelnou výzvou. Kevin přesunul jídelní kout, aby zachytil výhled a také zjemnil prostor jednoduchými závěsy.

dum televizni kout
Zdroj fotografie: Se souhlasem Alexander Rowley

Chtěl využít nádherného výhledu na jezero a proto vycentroval jídelní stůl právě před velkou stěnu oken. „Potom dávalo smysl umístit sedačku a křesla doprostřed místnosti,“ řekl. Prioritou bylo, aby chata měla světlo. Proto nahradil celoplošný koberec lesklými podlahami z tvrdého dřeva a všechny ostatní povrchy, včetně cihlového krbu, natřeli čistým odstínem bílé barvy. Majitel přiznává, že nechtěl nic přehnaně stimulujícího. Tvrdí, že až lidé dodají domu potřebné barevné tóny.

Další sezení u krbu

Jelikož má celá chata sloužit primárně k odpočinku, je tu ještě další prostor, kde se dá sedět a rozjímat, případně popíjet v chladných dnech hrnek teplého čaje. Ke krbu Kevin umístil nízké dřevěné židle, které také natřel na bílo a doplnil je o příjemně měkké bílé sedáky. Bílou narušují jen polštáře, které mají také hnědou a zelenou barvu. Nad krbovou římsou pak lze obdivovat umělecká díla a doplňky, které Kevin nakupuje na bleších trzích.

Kuchyň chtěl Kevin změnit celou, ale také nechtěl přemisťovat vodovodní potrubí. Proto ponechal původní půdorys, ale vyměnil skříňky, spotřebiče i veškeré příslušenství. Staré skříňky u stropu nahradil otevřenými policemi a spodními skříňkami ve stylu Shaker. Kuchyně je, stejně jako zbytek domu, celá bílá. Monochromatický vzhled doplňuje keramická dlažba z metra a elegantní mramorové desky. Místo objemné lednice je tu malá dvou zásuvková verze baru, nechybí ani zásobník ledu.

Co říkáte na jednobarevnou domácnost?

Zdroj: Southernliving