Žádné chlupy, žádný zápach: 10 psích plemen pro lidi s citlivým nosem, kterým vadí nepořádek

Při pořizování domácího mazlíčka mějte na paměti i fakt, že pravděpodobně nebudete chtít, aby váš domov později začal páchnout jako chovatelská stanice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte dokonale vyladěnou domácnost, možná s příchodem chlupatého člena rodiny už tak perfektní nebude. Jestli tedy uvažujete o pořízení psa, zvažte i tento aspekt. Psi jsou zábavnými společníky a věrnými kamarády, ale jejich zápach a všudypřítomná srst mohou někomu vadit. Při jeho výběru přemýšlejte o plemenech, která téměř nelínají, nepáchnou a obecně nezpůsobují alergie. Známe 10 nejvhodnějších.

1) Italský chrtík

Pro alergiky není drobný italský chrtík vhodné plemeno, ale pokud vám vadí zápach, je ideální. Mají totiž velmi krátkou a hladkou srst, která málo líná. Lovečtí psi obecně příliš nezapáchají. Mají křehkou stavbu těla, takže je pro ně hrubší zacházení nebezpečné, proto se nedoporučuje pro rodiny s malými dětmi. Jsou nervózní a nemají rádi hluk, křik a rychlé gestikulace.

2) Čínský chocholatý pes

Ideální plemeno pro alergiky. Existuje ve dvou variantách. Naháč má tělo bez srsti, jen chocholku na hlavě a chlupy na ocasu i tlapkách. Druhá varianta, labutěnka, je celá osrstěná. Péče o naháče je však velmi náročná. Jakmile svítí sluníčko, musíte mu kůži mazat opalovacím krémem, v chladu zase potřebuje obléct. Je přátelský a učenlivý, ale nemá rád samotu.

3) Jorkširský teriér

Roztomilý jorkširští teriéři patří do kategorie nízkoalergenních plemen, ale je možné, že jejich srst a sliny mohou alergii vyvolat. Abyste to omezili, můžete ho ostříhat zcela na krátko a jednou za dva týdny vykoupat. Nenechte se psem olizovat a častěji si po kontaktu s ním myjte ruce. Tito mazliví, energičtí a přátelští psíci se skvěle snášejí s lidmi i ostatními psy. Pokud na ně nemáte čas a bývají často o samotě, těžce to nesou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Bruselský grifonek

Grifonci by mohli být pro alergiky vhodní. Mohou se často koupat, nelínají a příliš neslintají. Jsou to roztomilí, hraví, aktivní a spontánní psíci, hodí se i k dětem. Ale také umějí mít svou hlavu. I když na to nevypadají, jsou to dobří hlídači, kteří domů cizího člověka nepustí. Pokud máte třeba papouška, raději ho před grifonkem nepouštějte, dokáží k nim být nemilosrdní.

5) Shih Tzu

Téměř nealergická je srst, nebo lépe řečeno chmýří shih tzu. Vyžaduje však pravidelnou péči, musíte ho každý den kartáčovat, případně ostříhat. Koupejte ho jednou měsíčně šamponem a kondicionérem. Nemají rádi průvan či horko. Chladnější byt jim svědčí. Tyto psíky není snadné vycvičit. Jsou hraví a rádi lenoší.

6) Pomeranský špic

Pro alergiky je pomeranský špic, který vypadá jako plyšová hračka, celkem vhodné plemeno. Když budete jeho srst pravidelně vyčesávat třikrát týdně, nezpůsobí téměř žádné problémy. Produkuje minimum specifických bílkovin, jež vyvolávají alergie. Po každé procházce nebo alespoň dvakrát týdně byste ho měli koupat se speciálním šamponem. Tito psíci jsou extrémně čistotní, energičtí a hraví. Jejich štěkot ale může lézt na nervy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7) Pudl

Alergie na pudly všech velikostí bývají vzácné. Mají málo kožního mazu, který alergie vyvolává, a málo línají. Musíte je však kartáčovat, stříhat a koupat. Vodní procedury mají rádi. Pudlové téměř nezapáchají. Jsou to klidní, trpěliví, nenároční a přátelští psi k dětem. Mají rádi dlouhé procházky. Pokud ale potřebujete hlídače, pudl to nebude.

8) Dalmatin

Jde o plemeno, které sice nezapáchá, ale velmi líná, takže není vhodné pro alergiky. Pokud nejste zkušený chovatel, raději si neposedného, rozmarného a svéhlavého hrdinu oblíbených Disneyovek nepořizujte. Každý den vás bude testovat, a jakmile zjistí, že nejste pánem situace, neposlechne vás. Dalmatin potřebuje pravidelný výcvik a může z něj být skvělý hlídač. Je skvělým společníkem, ale potřebuje dostatek pohybu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

9) Tibetský teriér

Je mylné si myslet, že čím kratší srst pes má, tím je vhodnější pro alergiky. Ale není důležitá délka srsti, nýbrž její struktura. To dokazuje i tibetský teriér, který má dlouhou a jemnou srst. Potřebuje každodenní kartáčování a časté koupání, ale pro alergika je vhodný, navíc nepáchnou. Jsou společenští, svéhlaví, ale velmi inteligentní, takže se dají snadno vycvičit. Mají rádi horské túry.

10) Basenji

Plemeno, jež příliš nakloněné alergikům není, ale nezapáchá. Má lesklou, krátkou a jemnou srst, která však neustále líná, což pro alergiky může představovat problém stejně jako jejich sliny. Jsou totiž velmi čistotní a neustále se olizují jako kočky. Je to náladový a panovačný pes, ale jakmile si získáte jeho důvěru, je laskavý a společenský. Buďte však připraveni na to, že neumí štěkat. Pronikavě vyje.

Jaké nezapáchající plemeno byste doporučili?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články