Opomíjené živiny, které zaručí gigantickou úrodu sladkých a šťavnatých rajčat. Budete jich mít tolik, že je nebudete stíhat sbírat
Rajčata jsou oblíbenou plodinou, kterou si jednoduše můžeme vypěstovat na záhonu. Pokud budeme dodržovat pár jednoduchých rad, budeme překvapeni úrodou.
Obsah článku
Existuje mnoho způsobů, jimiž můžeme naše rajčata podpořit v růstu. Zároveň se však rovněž vyskytuje mnoho mýtů, jež jejich výsadbu provázejí. Je tak zapotřebí znát, které z nich jsou opravdu užitečné pro naši zahradu. Při výsadbě rajčat totiž můžeme sáhnout po pomocnících, kteří nám pomohou s jejich výživou. Jsou ale i takoví, jimž bychom se měli v každém případě vyhýbat.
Pomoci vám může obyčejný kompost, ale i zvířata
Jednoduchým pomocníkem, který našim rajčatům prospěje, je kompost. Je dobré jej umístit na dno nádoby, do níž rajčata zasazujeme. Půdu, kterou na něj následně umístíme, obohatí o potřebné živiny a vyhneme se tak nadměrnému používání chemických hnojiv. Je to velmi ekologická a zároveň i ekonomická metoda, jež nám přinese vysněnou úrodu. Kompost můžeme také do půdy, do níž budeme naše rajčata sadit, jednoduše zamíchat.
Pomoci nám může i prášková látka, vyrobená z kostí hospodářských zvířat. Jde o kostní moučku, jež má vysoký obsah fosforu a obsahuje zároveň i vápník a dusík. Díky tomu se jedná o výborné organické hnojivo, které je pro naši úrodu velkým přínosem. Musíme si ale dát pozor – pokud naše půda již velké množství fosforu obsahuje, přidání kostní moučky našim rostlinám naopak uškodí. Pokud s ní nezacházíme správně, může být dokonce nebezpečná pro nás i domácí zvířata.
Rajčata potřebují vápník, hořčík i síru
Lepším řešením, jak našim rajčatům poskytnout potřebný vápník, je sáhnout po vaječných skořápkách. Problémem u nich je ale to, že jejich rozklad trvá dlouhou dobu. Aby naše rostliny mohly čerpat potřebné živiny, musíme rozkladu skořápek trochu pomoci. Toho docílíme pomocí jejich rozvaření a následného rozdrcení na jemný prášek. Ten pak jednoduše nasypeme během výsadby do připraveného otvoru.
Dobrým zahradnickým tipem je využití Epsomské soli. Ta dokáže nejen podpořit růst našich rajčat, ale také zlepšit jejich chuť. Pomoci nám může i v případě, že u svých rostlin objevíme žluté listy. Jednoduše si ze soli vyrobíme postřik, který tento problém vyřeší. Obsahuje totiž vysoký obsah hořčíku a zároveň i síru, což jsou látky, které jsou pro naši úrodu velmi prospěšné. Pokud sůl přidáváme do půdy, je zapotřebí, aby sama o sobě měla dostatečné množství hořčíku.
Použití těchto pomocníků se naopak vyvarujte
I přesto, že její využití je v zahradě všestranné, jedlá soda na naše rajčata nepatří. Někteří zahradníci tvrdí, že přidáním jedlé sody do výsadby rajčat dosáhneme toho, že plody budou sladší. Bohužel aby tomu tak skutečně bylo, je zapotřebí jí použít velké množství, což může být naopak pro naše plody škodlivé. Jedlá soda totiž dokáže změnit pH půdy. Banánové slupky také nejsou ideálním pomocníkem, a to kvůli vysokému obsahu draslíku.
Mimoto je jejich rozklad v půdě velmi pomalý, mohou tak dokonce bránit kořenům rajčat v jejich růstu. Zajímavým trikem, který ale rovněž nefunguje, jsou rybí hlavy. Podle výzkumu mohou mít pro naši úrodu přínos, je ale zapotřebí je před použitím složitě zpracovat. Kvůli tomu se jejich aplikace nedoporučuje, protože mnohdy způsobí více škody než užitku. Jejich pach také velmi láká různé škůdce, takže se může stát, že kvůli této metodě o všechna rajčata přijdeme.
Do výsadby není dobré umisťovat ani celé vejce. Postupem času totiž dochází k jeho uhnívání, a tak opět svým pachem láká různá zvířata. Pokud bychom do výsadby umístili vejce neprasknuté, jak se také v některých zdrojích uvádí, jeho rozklad by trval dlouhou dobu. Než by tato metoda půdě a našim rajčatům přinesla potřebné živiny, již by bylo dávno po jejich sklizni. Mnohem lepším řešením tedy je použít vaječné skořápky podle postupu uvedeného výše.
Zdroj: TomatoBible
udalosti247.cz
8 h
udalosti247.cz
8 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h