Jak správně umývat maliny, aniž byste je mytím poškodili | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Při mytí malin dávejte extrémní pozor. Tyto chyby dělají i zkušené hospodyňky, ale rozhodně se vyplatí se jich vyvarovat

Při mytí malin dávejte extrémní pozor. Tyto chyby dělají i zkušené hospodyňky, ale rozhodně se vyplatí se jich vyvarovat

Maliny jednoznačně patří k oblíbeným plodům léta. Jejich vynikající sladkokyselá chuť se perfektně hodí do limonád, marmelád i jen tak na mlsání. Při mytí však musíte být opatrní.

myti malin cednik
Zdroj fotografie: iStock

Jakmile dovrší zrání malin, přichází i čas jejich zpracovávání. Můžete je zavařit, zamrazit a užívat si jejich chuť i v zimních měsících, nebo ihned využít do limonád, koláčů nebo jednoduše čerstvé sníst. Mýt, či nemýt čerstvě utržené maliny, to je, oč tu běží. Jen málokdo při jejich sběru odolá pokušení sem tam nějakou ochutnat. Pokud sbíráte maliny z domácího keře, který chemicky neošetřujete, a maliny nejsou znečištěné hlínou, nemusíte je ani umývat.

Kdy bobule není třeba umývat

Při zpracovávání malin do džemů nebo kompotů maliny projdou varem, čímž je většina bakterií zničena. Pokud sterilizujete i nádoby, ve kterých je chcete zamrazit, nemusíte je umývat ani před zamražením. Problém ale nastává ve chvíli, kdy jsou maliny znečištěné od hlíny a je třeba je opláchnout. Jak na to, aby nepřišly o svou chuť?

maliny v misce srdicko
Zdroj fotografie: Piqsels

Každý, kdo už maliny omýval vodou, ví, že se často ty voňavé a krásné růžovočervené bobulky promění v kus měkké hmoty. Navíc můžete mytím zničit spoustu vitamínů. Přesto existují chvíle, kdy je mytí žádoucí. Jedná se zejména o případy, kdy keře rostou poblíž silnice a může na nich ulpět znečištění z výfukových plynů, nebo máte koupené maliny a nevíte, kdo a kde je sbíral. Umyté ovoce je ale nutné okamžitě spotřebovat!

Jak na správné umývání

Ze všeho nejdříve maliny přeberte a vysbírejte drobné nečistoty, listy, hmyz a špatné bobule. Do misky nalijte vodu a maliny nasypte do cedníku. Cedník ponořte do misky s vodou alespoň na 5 minut. Následně cedník vytáhněte, jemně jím potřepejte (může se stát, že ještě vylezou nějací broučci) a vraťte na dalších 5 minut do misky s vodou. Teprve potom můžete maliny vysypat na ručník, aby mohla vytéct přebytečná voda.

Pokud chcete maliny co nejvíc dezinfikovat, připravte si dvě misky. Jednu misku naplňte ledovou vodou a druhou velmi horkou vodou. Maliny v cedníku postupně namáčejte do jedné a druhé misky. Bobule můžete umýt i pod tekoucí vodou, ale dejte pozor, aby byl proud opravdu slabý. Silný proud vody většinou maliny poškodí a zbaví je velkého množství vitamínů.

Inspirace – stáleplodící maliny