Pěstování brambor na turecký způsob: Jeden keř vynese až 5 kilo, vyžaduje přitom minimální péči
Každý ví, že pěstování brambor vyžaduje velké pole. Pěstování tureckým způsobem je ale možné i na balkoně či terase a výnosy jsou enormní.
Obsah
Domácí brambory, stejně jako jiné plodiny, chutnají výrazně lépe než ty kupované. Zrovna brambory mají ale jednu velkou nevýhodu, a tou je náročnost na prostor. Aby se jejich pěstování vyplatilo, bez poměrně velkého prostoru na zahradě je zkrátka pěstovat nejde. Opravdu to nejde? Zkuste turecký způsob pěstování brambor, ten vám umožní sklízet klidně i na balkóně.
Pěstování brambor na turecký způsob
Protože je pěstováním tureckým způsobem myšleno pěstování v nádobách či pytlích, je vhodné klidně i na balkon ve městě, terasu či malou zahrádku. Není přitom nutné obávat se malé úrody, naopak jeden keř přinese 4–5 kg domácích brambor.
Vhodná nádoba potřebuje ošetřit
V první řadě je nutné připravit vhodnou nádobu. Ideální je kyblík o objemu 10 litrů, pěstovat brambory na turecký způsob je ale možné i v jakékoli jiné nádobě, například velkém truhlíku. Bohatě ale postačí i plastový pytel. Kyblík dobře opláchněte pod tekoucí vodou a opláchněte ve slabém roztoku hypermanganu. Ten nádobu dezinfikuje. Na dně udělejte několik dírek jako drenáž, aby mohla přebytečná voda volně odtékat.
Vyberte hlízy o střední velikosti a nechte je předklíčit, abyste dosáhli větších výnosů. Předklíčit brambory je možné jejich rozložením na světle po dobu 30–40 dní při teplotě 12–15 °C. Nyní je čas na namíchání unikátního substrátu. Ten by se měl skládat z 1 dílu zeminy, 2 dílů kompostu a 1,5 hrnku dřevěného popela. Množství si namíchejte dle objemu vaší nádoby.
Brambory potřebují světlé stanoviště
Pro zasazení brambor naplňte kyblík namíchaným substrátem do výšky asi 15 centimetrů a vložte 2–3 hlízy předklíčených brambor. Zasypte stejným množstvím substrátu. Kyblíky přesuňte na jejich stanoviště, které by mělo být velmi světlé a s dostatkem slunečního svitu. Když rostlina poporoste do výše asi 15 centimetrů, je čas přidat další substrát tak, aby vyčníval pouze vrchol rostliny. Postup neustále opakujte, až bude kyblík naplněný pod okraj.
Následná péče o rostlinku
Pravidelně kontrolujte, jestli má rostlina dostatek vláhy, a zalévejte odstátou vodou o pokojové teplotě až v momentě, kdy je substrát téměř suchý. Přestože není hnojení nezbytně nutné, je vhodné ošetřit listy roztokem z dřevěného popela. V 1 litru horké vody dobře rozmíchejte asi 2 lžíce dřevěného popela a nechte 2–3 dny odstát. Bohatě postačí, když listy ošetříte roztokem dvakrát za celou dobu růstu. Sklízet brambory je možné asi 2–3 týdny po odkvětu a následně po zežloutnutí listů.
Brambory můžete skladovat velmi dlouho
Pokud máte velké výnosy a rádi byste brambory uchovali přes zimu, aniž by podlehly hnilobě, je důležité dodržet několik zásad. Brambory milují tmu a chlad, ideální je tedy pro jejich uskladnění sklep. Pokud jej ale nemáte, můžete si vypomoci i metodou, která upadá v zapomnění, a tou je krechtování. Díky tomuto unikátnímu způsobu vydrží brambory a kořenová zelenina bez problému celou zimu.