Otrava vodou představuje pro psy smrtelné riziko: Vše, co o ní musí vědět každý páníček, a jak se dá mazlíček zachránit
Psi léto milují a velkou částí jejich aktivit je dovádění v bazénu nebo jezeru. Existuje však riziko zvané otrava vodou neboli hyponatremie.
Psi, kteří mají vodu obzvláště v oblibě, jsou jí otráveni velmi často. Majitelé psů pravděpodobně vědí, že jakmile je venku horko, je potřeba věnovat zvláštní pozornost pitnému režimu jejich chlupáče. Ideálně má mít zvíře neustále přístupnou misku s vodou a stín. Riziko je ovšem skryté i v blahodárné tekutině. Co se stane, pokud je pes hyperhydratován? Většinu majitelů nenapadne, že takový stav vůbec hrozí, či jak se projevuje.
Riziko přílišné vody najednou
Psa může potkat hyperhydratace, je totiž schopen pozřít velké množství vody v až překvapivě krátkém čase. Otrava vodou ústící v hyponatremii je relativně vzácný, ale potenciálně smrtelný stav vyskytující se nejčastěji u psů, kteří milují vodní hrátky. Například opakované aportování předmětu z bazénu je velmi snadnou cestou, jak pes velmi rychle „nabere“ příliš vody v krátkém čase. Nota bene pokud soutěží s dalšími psi.
Dalším způsobem je chytání natlakované zahradní hadice nebo pobíhání kolem automatických zavlažovačů. Podle Dr. Karen Becker z HealthyPets je problém v rovnováze. Když poklesne koncentrace soli v mimobuněčné kapalině, tělo se snaží rozdíl vyrovnat a buňky se plní vodou. Tento příkon vody do buněk – včetně mozkových – pak vede k pocení a může být zasažen i centrální nervový systém.
Symptomy hyperhydratace u psů
- Ztráta rovnováhy a koordinace pohybů
- Zmatenost
- Nadýmání
- Zvracení
- Zvýšené slinění
- Letargie
- Skelnaté oči
- Potíže s dýcháním
- Ztráta vědomí či kóma
Jak při jejich výskytu postupovat
Co nejdříve vyhledejte veterináře. Léčba zahrnuje elektrolyty, diuretika a léky na redukci otoků, zvláště na mozku. Pokud je tato pomoc poskytnuta včas, mohou se někteří psi vzpamatovat. Pro mnohé ovšem platí opak. Tento stav může potkat naprosto každé zvíře, nicméně je nejčastější u těch, co zůstávají ve vodě celý den. Během hry a aportování či lovení hraček z vody jí totiž pozřou obrovské množství.
Stav postihuje veškerá plemena bez ohledu na velikost, u malých psů je ovšem riziko větší, jelikož stačí mnohem menší objem vody. Celý tento problém neznamená, že by si váš pes neměl hrát ve vodě. Jen ať se baví a je spokojený. Dbejte však na to, aby dováděl pod vaším dozorem a v bezpečných podmínkách.
Jaké krizové situace se psem vás potkaly?