Jak psovi podat lék, když ho odmítá: Metody, které fungují na každého

Je s podivem, jak snadno vpraví do psa tabletku veterinář. Když se o to ale pokoušíte doma, většinou má vaše počínání k jednoduchosti daleko a chlupáč prášek stejně vyplivne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Možná patříte mezi majitele domácích mazlíčků, kteří při návštěvě veterináře hodně znejistí, když dojde na předepisování léků. Podávat je psovi totiž vůbec není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Je to podstatně horší záležitost, než když hořké tabletky musíte vpravit do malého dítěte. Přestože zkoušíte celou řadu triků, vychytralý chlupáč, odmítající slupnout prášek, na ně pokaždé neskočí. Existují ale velmi snadná řešení, která vás možná překvapí.

Fígl veterinářů je hračka, ale zdání klame

Rozhodně se nemáte za co stydět, když si necháte od veterináře ukázat, jak máte psovi lék podat. Zkušení odborníci jsou ale zdatní praktici, takže vás může ukolébat, jak jednoduše a rychle váš mazlíček tabletku spolkl. Když se o to budete později pokoušet sami, taková hračka to zdaleka nebude. Pokud totiž fígl neuděláte správně, pes prášek opakovaně vyplivne. Vy z toho budete frustrovaní a domácí mazlíček ve stresu.

Čím víc budete, jak se lidově říká, tlačit na pilu, tím víc se situace bude zhoršovat. Stresované zvíře pilulku nadále bude vehementně odmítat a vy zjistíte, že vám hodně stoupá tlak. Rozhodně v takové chvíli nepomohou nadávky, křik, výčitky ani příkazy. Když se uklidníte a popustíte uzdu kreativitě, zjistíte, že lék do svého chlupáče nakonec vpravíte. Nejspíš se celý proces neobejde bez malé lsti, ale tyto tři triky opravdu fungují i na nejvybíravější mazlíčky.  

1) Odveďte jeho pozornost

Pokud chystáte lék a mazlíček to vnímá, případně se běží schovat před neoblíbenou procedurou, budete mít problém s tím, aby tabletku spolkl. Je dobré nejdřív trochu zmást jeho pozornost. Tvařte se jakoby nic, zavolejte na něj, pohlaďte ho a nasměrujte jeho čumák vzhůru. Klíčový okamžik se blíží. Můžete ho dál hladit po hlavě a druhou rukou mu jemně stáhnout dolní čelist. Když se tlama lehce rozevře, rychle mu položte prášek na jazyk. Zavřete psovi tlamu a masírujte mu hrdlo. Vytrvejte a pilulku spolkne. Tato metoda funguje u klidných mazlíčků.

Podávání léku psovi iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Využijte oblíbené jídlo

Zejména když je chlupáč nemocný, nejste na něj tak přísní jako obvykle. Můžete mu schovat lék do oblíbeného jídla, kterým ho nakrmíte. Například do masových kuliček. Když do jejich středu rozmělníte tabletku a pak je dáte psovi přímo do tlamy, s největší pravděpodobností okamžitě celou kuličku, včetně léku, spolkne.

3) Schovejte lék mezi pamlsky

Dalším trikem je nasypat si pamlsky na ruku a lék mezi ně schovat. Když pes bude překotně hltat dobrůtky, léku si nemusí všimnout. Můžete mu pilulku dát i mezi granule. Tyto způsoby většinou fungují, když je pes hladový, třeba po delší procházce. Musíte ho ale pozorovat, jestli pilulku nevyplivl nebo někam nezašantročil.

Jaké zkušenosti máte s podáváním léků domácímu mazlíčkovi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články